Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 24.02.2013

"Sygnały dnia" szukają swoich rówieśników!

Urodziłeś/łaś się 1 marca 1973? To właśnie Ciebie szukamy!
Krzysztof Grzesiowski (P) i Daniel Wydrych (L) prowadzą Sygnały dniaKrzysztof Grzesiowski (P) i Daniel Wydrych (L) prowadzą "Sygnały dnia"Andrzej Gralewski/PR

Jak do nas dotrzeć? Oczywiście słuchając "Sygnałów dnia" codziennie od poniedziałku do soboty (6.00-9.00).

Nasza akcja związana jest jubileuszem 40-lecia "Sygnałów dnia" na antenie radiowej Jedynki. Po raz pierwszy ta legendarna audycja została nadana 1 marca 1973 roku. Przez pewien czas (1982-1989) funkcjonowała pod nazwą "Poranne sygnały”. Pierwsze wydanie audycji nagrywał na taśmie w Studiu S-14, przy ulicy Malczewskiego w Warszawie, kilkuosobowy zespół pod kierownictwem redaktora Aleksandra Tarnawskiego. Tego historycznego dnia przed mikrofonem zasiadł między innymi Tadeusz Sznuk, pełniąc rolę prowadzącego.

Początkowo audycja trwała 17 minut. Nagrywanie "Sygnałów dnia” na taśmie, zamiast emitowania "na żywo”, szybko – zamiast pomocą w pracy – okazało się udręką. Dlatego już w 1974 roku nastąpiła zmiana konwencji. Natomiast w listopadzie 1975 roku dziennikarze "Sygnałów dnia” zajęli się zagospodarowaniem całego pasma porannego, obejmującego godziny 6.00-8.00.

Pierwsze rozszerzone "Sygnały” nadano 24 listopada 1975 roku. W programie znalazło się miejsce na wiadomości, przeglądy prasy, serwisy sportowe, informacje dla kierowców oraz na rozmowę z gośćmi. Warto zaznaczyć, że gość "Sygnałów dnia” – od początku istnienia tej audycji do dziś – przybywa osobiście do Polskiego Radia, występując na żywo przed mikrofonem, nierzadko rozmawiając ze słuchaczami przez telefon.

Na przestrzeni lat dziennikarze "Sygnałów dnia” relacjonowali wszystkie ważne wydarzenia w kraju, m.in.: obsługiwali pierwszą pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku, jak i wszystkie pozostałe pielgrzymki Ojca Świętego do Polski, relacjonowali obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku, wybory do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku, uczestniczyli w obsłudze medialnej wyborów prezydenckich, kolejnych wolnych i demokratycznych wyborów parlamentarnych oraz wyborów samorządowych w 2002 roku. Nie zabrakło ich również w czasie referendum przesądzającym o ostatecznym wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej