Aneta Hołówek 26.03.2013

Mecz Polska - San Marino. Przełamanie Lewandowskiego, biało-czerwoni wreszcie zwyciężają!

Reprezentacja Polski wygrała z San Marino 5:0 (2:0) w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2014 na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Łukasz Teodorczyk (L) fetuje strzelenie czwartego gola drużynie San MarinoŁukasz Teodorczyk (L) fetuje strzelenie czwartego gola drużynie San MarinoPAP/Leszek Szymański
  • Polska - San Marino - gol dla Polski 1:0, komentuje Andrzej Janisz (PR1)
  • Polska - San Marino - gol dla Polski 2:0, komentują Andrzej Janisz i Krzysztof Ratajczak (PR1)

W innych wtorkowych meczach grupy H Ukraina pokonała Mołdawię 2:1, a Czarnogóra zremisowała z Anglią 1:1.

Tak relacjonowaliśmy mecz Polska - San Marino:

Koniec meczu! Polska wygrała z San Marino 5:0 (2:0)

92 minuta - piąty gol dla Polaków! Z ostrego kąta dobija San Marino Jakub Kosecki!

90 minuta - sędzia dolicza 3 minuty

90 minuta - wyśmienita sytuacja na honorową bramkę dla San Marino. "Oko w oko" z Borucem stanął Danilo Rinaldi, ale trafił w naszego golkipera

87 minuta - kibice żegnają brawami Bartosza Salomona, a witają na boisku Marcina Wasilewskiego, dla którego jest to 60. mecz w koszulce z orzełkiem na piersi

85 minuta - "filmowa interwencja" golkipera gości po strzale głową Lewandowskiego

84 minuta - garść statystyk - 20 razy faulowali piłkarze z San Marino - dwukrotnie częściej od biało-czerwonych

83 minuta - piłkarze są już chyba myślami w szatni, bo z boiska wieje nudą

77 minuta - tempo meczu spadło. Kibice niecierpliwią się i skandują... "San Marino!"

75 minuta - Lewandowski fatalnie przyjął piłkę w polu karnym San Marino. Nie oddał nawet strzału

71 minuta - Teodorczyk przed szansą na drugiego gola. Strzał Polaka z kilku metrów chwyta jednak Simoncini

68 minuta - goście nie przebierają w środkach. Gra wyraźnie się zaostrzyła, sędzia po raz kolejny sięga do kieszeni po żółtą kartkę

65 minuta - nieprzypadkowo San Marino przegrało 51 meczów z rzędu. Rywale biało-czerwonych nie mają pomysłu na grę, a w ostatnich fragmentach tylko i wyłącznie skupiają się na faulach lub wybijaniu piłki

61 minuta - napastnik Lecha Poznań z 5. metrów po podaniu Jakuba Koseckiego pewnie pokonał bramkarza San Marino

61 minuta - wejście smoka Teodorczyka!! Na tablicy już 4:0!!!

60 minuta - spiker ogłosił, że na Stadionie Narodowym jest nieco ponad 43 tys. kibiców

59 minuta - zmiana w polskim zespole. Na placu gry zameldował się Łukasz Teodorczyk, schodzi Arkadiusz Milik

Radość
Radość Polaków po zdobyciu kolejnej bramki w meczu z San Marino

55 minuta - kocioł w polu karnym San Marino. W ostatniej chwili futbolówkę wybija jeden z graczy gości

53 minuta - Polakom ciągle mało. Aktywny jest Mierzejewski, szarpie Kosecki

50 minuta - Lewandowski mocno pod poprzeczkę! 3:0!!!!!!!

49 minuta - rzut karny dla Polski za zagranie ręką!!!

47 minuta - odważna szarża San Marino, dzięki czemu... Polacy wyprowadzają kontrę, która niemal zakończyła się golem

46 minuta - zaczęła się druga połowa. W składzie biało-czerwonych pojawił się Jakub Kosecki, który zastąpił Kamila Glika

Przerwa!

43 minuta - rzut rożny dla Polaków. Lewandowski w łatwy sposób dochodzi do sytuacji strzeleckiej, ale jego strzał głową pofrunął nad poprzeczką

40 minuta - fragment walki w środku pola. "My chcemy gola!" niesie się z trybun Stadionu Narodowego

37 minuta - ciekawe rozegranie rzutu rożnego przez polskich piłkarzy zakończone mocnym strzałem Mierzejewskiego. Na posterunku Simoncini

36 minuta - Polacy uspokoili grę i rozgrywają piłkę w środkowej strefie boiska

33 minuta - jeden z nielicznych wypadów piłkarzy San Marino na naszą połowę. Uderzenie na bramkę Artura Boruca z ostrego kąta było jednak niecelne

31 minuta - 73% posiadania piłki przez biało-czerwonych. Miażdżąca przewaga!

28 minuta - po dośrodkowaniu z lewej strony Adriana Mierzejewskiego, Łukasz Piszczek pewnym strzałem umieścił piłkę w bramce

28 minuta - Łukasz Piszczek i jest 2:0!!!!!!!!!!!!

28 minuta - zatrważająco wysoka jest przewaga Polaków, zatrważająco niska ich skuteczność

25 minuta - Lewandowski niczym lew walczył o pozycję w polu karnym gości, ale bez powodzenia

24 minuta - Polacy nie odpuszczają. Kombinacyjna akcja zakończona niecelnym strzałem Mierzejewskiego

21 minuta - GOOOOOL!! Robert Lewandowski z rzutu karnego!

Robert
Robert Lewandowski w akcji podczas meczu Polska - San Marino

21 minuta - rzut karny dla Polski za zagranie ręką jednego z graczy gości!!!!

19 minuta - trwa ostrzał bramki strzeżonej przez Simonciniego. Wawrzyniak z dystansu, dobry metr od prawego słupka

16 minuta - antyfutbol w wykonaniu gości. Bramka dla Polaków wisi w powietrzu

14 minuta - San Marino dzielnie się broni. Kolejny rzut rożny dla podopiecznych Fornalika i kolejne rozczarowanie

11 minuta - "Lewy" znów w roli głównej, jego strzał z rzutu wolnego z trudem broni Aldo Simoncini

10 minuta - wreszcie "szarpnął" Lewandowski, ale jego uderzenie zostało zablokowane i skończyło się tylko na jęku zawodu

8 minuta - gracze San Marino skoncentrowani na grze obronnej. Polacy próbują raz z lewej, raz z prawej strony. Póki co bez powodzenia

7 minuta - pachnie bramką dla Polski. Soczysty strzał Krychowiaka broni golkiper gości

5 minuta - ależ okazja dla biało-czerwonych! Mocno bita piłka z rzutu rożnego trafiła na głowę Glika, ale obrońcy San Marino w porę zażegnali niebezpieczeństwu

4 minuta - Polacy w natarciu. Po raz kolejny San Marino musi ratować się faulem

2 minuta - pierwsza okazja dla Polaków. Z rzutu wolnego dośrodkował Mierzejewski, ale wprost w mur

20.45 - zaczęli!

20.42 - piłkarze są już na murawie Stadionu Narodowego. Czas na hymny obu zespołów.

20.40 - Jakub Błaszczykowski jednak nie zagra w meczu z San Marino. Piłkarz doznał urazu pachwiny podczas rozgrzewki. Zastąpi go Kamil Grosicki.

20.10 - w porównaniu z meczu z Ukrainą Fornalik dokonał pięciu zmian. Przez wprowadzenie Milika wypadł z "11" Radosław Majewski, debiutujący w kadrze Bartosz Salamon z Milanu zastąpił Marcina Wasilewskiego na pozycji stopera, Jakub Wawrzyniak zagra na lewej obronie, zastępując Sebastiana Boenischa, a lewoskrzydłowym będzie Adrian Mierzejewski zamiast Macieja Rybusa. Do kadry wraca też pauzujący za kartki z Ukrainą Eugen Polanski (na ławce tym razem usiądzie Daniel Łukasik), co oznacza, że znów zagramy dwoma defensywnymi pomocnikami.

19.45 - zwycięstwo 5:0 i 7:0 - te wyniki najczęściej wymieniają polscy kibice przed wtorkowym meczem.

19.30 - do meczu została ponad godzina, a tymczasem na Twitterze...

18.20 - znamy wyjściowy skład reprezentacji Polski:

Boruc - Piszczek, Salamon, Glik, Wawrzyniak - Błaszczykowski, Krychowiak, Polanski, Mierzejewski - Milik, Lewandowski.

17.00 - we wtorek, poza meczem Polska - San Marino, odbędą się dwa inne spotkania grupy H w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata 2014. Ukraina zagra z Mołdawią, a Czarnogóra podejmie Anglię.

"Na kadrę narodową nie patrzę. Byłem na meczu Polska-Ukraina i oczy bolały. Naprawdę to rzeczywiście traumatyczne przeżycie (...) Minister Gowin jest - brzmi to może mało prawdopodobnie - ale jest przyjemniejszym tematem niż sytuacja naszej kadry. Jestem ciężko doświadczony. Ja naprawdę pamiętam bardzo dokładnie mecz, w którym gdyby nie ręka (Jana) Furtoka, nie byłoby nawet 1-0, dokładnie z San Marino. Więc nie jestem dzisiaj wcale optymistą. Przewiduję 2:0 w potwornych męczarniach. Nie powiem, dla kogo 2:0"

15.10 - podopieczni Waldemara Fornalika mają do wykonania dwa zadania. Wygrać z San Marino, o co raczej nie trudno, bo nasz rywal zajmuje ostatnie miejsce w światowym rankingu. I przekonać znów do siebie kibiców. Gwiazdy sportu i artyści wątpliwości nie mają, że poprawimy tym meczem nasz bilans punktowy, choć niektórzy dmuchają na zimne i mówią, że zdobędziemy jedynie trzy bramki.

14.30 - około 44 tys. biletów sprzedano na mecz Polska - San Marino. W miniony piątek na Stadionie Narodowym podczas meczu z Ukrainą było 55 565 widzów.

14.00 - w związku z meczem Polska - San Marino na Stadionie Narodowym, wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Kibice mający dokument wstępu na mecz mogą korzystać z niej za darmo w granicach 1 strefy biletowej.

11.30 - warto przypomnieć, że cztery lata temu drużyna San Marino przegrała z Polską w Kielcach 0:10, ale dwadzieścia lat temu w Łodzi polscy piłkarze męczyli się z San Marino okrutnie. Wtedy  zdecydował tylko jeden gol i to zdobyty ręką przez Jana Furtoka.

Mecz Polska - San Marino: oby Polacy nie musieli zdobywać bramek ręką >>>

11.00 - podobnie jak piątkowy mecz z Ukrainą (1:3), także spotkanie z San Marino odbędzie się przy zamkniętym dachu na Stadionie Narodowym. Poinformował o tym na Twitterze rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej Jakub Kwiatkowski.

/

Trudno wyobrazić sobie lepszą okazją do rehabilitacji po słabym występie z Ukraińcami. Wtorkowy rywal kadry Waldemara Fornalika zajmuje ostatnie miejsce w światowym rankingu. W miniony piątek uległ u siebie Anglii 0:8, a cztery lata temu przegrał z Polską w Kielcach 0:10.
W reprezentacji San Marino jest tylko dwóch profesjonalistów, pozostali łączą grę w piłkę z innymi zawodami. W składzie gości są m.in. studenci, księgowi i bankowcy. Fornalik zapewnia jednak, że nie ma mowy o lekceważeniu rywali.

Mecz Polska - San Marino: Polacy przeciwko bankowcom, księgowym i studentom...>>>

Początek meczu na Stadionie Narodowym o 20.45.