Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.04.2013

70. rocznica powstania w getcie warszawskim - audycje specjalne

19 i 20 kwietnia na antenie radiowej Jedynki będziemy wspominać wydarzenie oraz omawiać wpływ polskich Żydów na życie naszego kraju.
Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku (zdjęcie z raportu Jrgena Stroopa z maja 1943 roku)Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim w 1943 roku (zdjęcie z raportu Jürgena Stroopa z maja 1943 roku)archiwum IPN

19 kwietnia

O godz. 9:05 zapraszamy na rozmowę z Zvi Rav-Nerem, ambasadorem Izraela w Polsce. Po rozmowie audycja Redakcji Publicystyki, w niej m.in. transmisja oficjalnych obchodów.
O 20:14 w "Magazynie bardzo filmowym" będziemy rozmawiać o filmach o powstaniu w getcie.
O 21:14 reportaż "Bojowcy".
O 21:35 w "Wieczorze odkrywców" wspomnimy postać Jana Karskiego, który przetransportował na zachód dowody o prowadzonym w Polsce Holokauście.

Powstanie w getcie - serwis specjalny>>>

20 kwietnia

O godz. 17:13 zapraszamy na słuchowisko Zvi Kolitz "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem". To radiowa adaptacja wstrząsającego tekstu, który jest swoistym testamentem pobożnego warszawskiego Żyda piszącego swój list do Boga. Przez lata tekst funkcjonował jako autentyczny zapis ostatnich chwil jego narratora w ruinach warszawskiego getta podczas powstania. Dzięki śledztwu Paula Baddego, niemieckiego dziennikarza i historyka, okazało się, że autorem tekstu jest Zvi Kolitz, który tuż przed wojenną apokalipsą wyjechał z Litwy do Palestyny. Swój porażający tekst napisał tuż po wojnie na podstawie relacji ludzi ocalałych z Holocaustu.

W sobotę i niedzielę 20-21 kwietnia "Jedynka Dzieciom" zaprasza najmłodszych i ich rodziców na słuchowisko na podstawie powieści Joanny Rudniańskiej "Kotka Brygidy". Książka opowiada o II wojnie światowej widzianej oczyma dziecka. Główną bohaterką jest sześcioletnia Helena z warszawskiej Pragi. Jej znajomi muszą udać się do getta. Książka ukazuje losy ukrywających się Żydów - dzieci i dorosłych (najlepszą przyjaciółką Heleny jest Ania, będąca Żydówką). Opowiada również o życiu Heleny i jej rodziny po wojnie. Opisana jest w niej też tytułowa kotka Brygidy, przebywająca w czasie wojny u Heleny i będąca jej powierniczką.

Zapraszamy do słuchania radiowej Jedynki.