Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 08.07.2013

Etyczne podróże: kobieca rewolucja w Islamie

Władze Maroka próbują walczyć z przemocą wobec kobiet. Nowe prawo wprowadził król Muhammad VI. Daje więcej przywilejów kobietom i ogranicza dyskryminację.
Etyczne podróże: kobieca rewolucja w Islamieyanboechat/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Etyczne podróże: kobieca rewolucja w świecie muzułmańskim. Relacja Michała Żakowskiego (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Sukeina ma 14 lat. Reporter Polskiego Radia Jacek Żakowski rozmawiał z nią w leżącej nad Saharą miejscowością Tata. O co poprosiłaby króla Maroka, jeśli teraz by do niej przyjechał? - By poprawił sytuację kobiet. Problemem jest przemoc i gwałty. Kobiety i dziewczynki nie są odpowiednio chronione. Nie mówią o tym i zatrzymują to w sobie. Są atakowane na ulicy wieczorem, nawet przez członków rodziny. Takie sytuacje są trzymane w tajemnicy - powiedziała Sukeina.

Akcja UNICEF Polska "Etyczne Podróże". Maroko cz. 1 >>>

Problemy kobiet w Maroku są opisywane przez różne organizacje, w tym UNICEF. Samotna kobieta nie ma zwykle żadnych praw. Gdy zostaje wdową, często rodzina jej się wyrzeka.

- Wyrażam opinie około 10 tys. kobiet, które tu trafiły. Jeśli mówię o takiej liczbie, to także o 10 tysiącach dzieci bez dachu nad głową. Nie można zasłaniać oczy przed tą rzeczywistością - powiedziała kobieta, która w Agadirze założyła ośrodek pomocy samotnym matkom.

Jej doświadczenie, to prawie 40 lat pracy. A zaczęło się od tragedii. Mając 24 lata i będąc w ciąży z kolejnym, szóstym dzieckiem wybrała się z mężem samochodem na południe Maroka. Doszło do wypadku. Została wdową bez środków do życia. Na szczęście trafiła do organizacji pomagającej kobietom w takich sytuacjach. Od tamtego czasu walczy o prawa kobiet.

Akcja UNICEF Polska "Etyczne Podróże". Maroko cz. 2 >>>

- Nie przyjmuje do świadomości, że musi być taka nierówność w społeczeństwie. Przeciwstawiłam się państwu. Sprzeciwiam się określeniom, że Maroko jest biedne i nie może pomagać potrzebującym. Maroko jest bogate. Niestety pieniądze roztrwoniono. Tu nie musiało być biedy - powiedziała.

Dziś ma ponad 60 lat. Przeżyła biedę, odrzucenie i ogromne upokorzenie. Walczy o prawa kobiet do godnego życia. Można powiedzieć, że robi rewolucję w świecie muzułmańskim.

tj

Rozmowy o etycznym podróżowaniu w relacjach Michała Żakowskiego w audycji "Więcej świata" na antenie radiowej Jedynki także 9 lipca po godz. 18:00.