Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.07.2013

Lato z Radiem: nowoczesne podchody na miarę XXI wieku

Chyba każdy kiedyś bawił się w podchody, układał strzałki z patyków, kreślił strzałki kredą na murze i chował wskazówki, jak dotrzeć do celu. Dziś chyba już nikt się w to nie bawi. Pojawił się geocaching w wydaniu XXI wieku.
Mikołaj Kuchowicz (P), Jan Raczyński (C) i Roman Czejarek (L) z sowąMikołaj Kuchowicz (P), Jan Raczyński (C) i Roman Czejarek (L) z sowąPolskie Radio

Geocaching to po polsku poszukiwanie skrytek. To nowoczesne podchody połączone z poszukiwaniem skarbów oraz zabawą w Indiana Jonesa i Pana Samochodzika. - Do tej zabawy wykorzystuje się technologie GPS, czyli przestrzennej lokalizacji - mówią Jan Raczyński i Mikolaj Kuchowicz grający w geocaching.
Geocaching polega na odnajdywaniu wcześniej ukrytych skrzynek różnych kształtów i rozmiarów. Położenie tych skrzynek rejestruje się w internecie, a wszyscy chętni mogą ich poszukać. Każda skrytka ma swoją stronę, na której jest podana jej historia, a przede wszystkim podane są współrzędne geograficzne. Poza tym jest tam opis pojemnika, stopień trudności w dotarciu do niego i trudności terenowe. W pojemnikach bywają też różne fanty, które można wziąć ze sobą, ale w dobrym tonie jest też coś zostawić. Skrzynki mogą być pozostawiane w bardzo nietypowych miejscach np. pod wodą, więc trzeba do nich zanurkować, lub na wyspie, wiec trzeba do nich popłynąć
W okolicach Górzna, czyli polskiej stolicy geocachingu, przy współpracy z nadleśnictwami Lidzbark i Górzno powstała ptasia linia, czyli 20 skrytek, które są drewnianymi rzeźbami ptaków.
- Leśnicy odkryli, że możemy zaoferować atrakcyjną formę nowoczesnej turystyki, jaką jest zwiedzanie miejsc nieznanych połączone z edukacją - mówią goście "Lata z Radiem".
W Niemczech jest zarejestrowanych dwa miliony skrytek i pięć milionów poszukiwaczy. W Polsce ta zabawa nie jest jeszcze tak popularna, ale jest już siedem tysięcy aktywnych skrytek.
Geocaching nic nie kosztuje. To prawdziwe hobby, okazja, żeby ruszyć się z domu, zamiast siedzieć przed komputerem. A więcej szczegółów na stronach internetowych geocaching.com lub geocaching.pl.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)