Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 20.08.2013

Z komendy na scenę - młodzi wolą śpiewać niż zażywać

- Chcemy stworzyć trend, że można spędzić tydzień bez alkoholu, bez narkotyków, można uczyć się Wyspiańskiego. Uważam, że trwalsze będą przyjaźnie, które nawiążą się tu wśród ludzi, którzy razem śpiewają, grają, piszą, niż wszystkie przyjaźnie zawierane przy kieliszku - mówią artyści prowadzący wakacyjne warsztaty "Profilaktyka a Ty".
Uczestnicy Przystanku PaTUczestnicy Przystanku PaTmsw.gov.pl

Instruktor capoeiry pochodzi z brazylijskich faweli, a prowadzący warsztat fotograficzny uczy malować światłem i zaszczepia w młodzieży chęć wydobywania na światło dzienne tego, co niewidzialne gołym okiem. Znany z programu "Jaka to melodia?" pianista Robert Osam, wokalistka Katarzyna Idzikowska, czy aktor Teatru Lalka i pedagog Roman Holc – to tylko niektórzy ze znanych twórców polskiego życia kulturalnego, którzy w czasie wakacji dzielą z młodzieżą swoimi doświadczeniami artystycznymi.

- Przyjeżdżamy i robimy z młodzieżą spektakl. Za każdym razem maszerujemy pochodem główną ulicą tak, by miasto nas zauważyło. To taki rodzaj święta, wszyscy mogą się przyjrzeć co robi młodzież, po to, by nie robić niczego gorszego - opowiada Holc.

Po raz ósmy odbył się w tym roku Przystanek PaT będący częścią realizowanego przez Komendę Główną Policji programu edukacyjnego "Profilaktyka a Ty", który promuje wśród młodych ludzi modę na życie wolne od uzależnień. Koncerty, spektakle teatralne, warsztaty zumby i hip-hopu, zajęcia recytatorskie i plastyczne oraz inne spotkania, na które wstęp jest bezpłatny, zgromadziło ponad 2 tys. uczestników. - Wierzę, że wiele osób przyjedzie do swoich domów i powie "spędziliśmy naprawdę fajne wakacje, budząc się rano bez kaca, ale z bólem głowy po nauce monologu Wyspiańskiego" - mówi jedna z prowadzących zajęcia.

Tegoroczny Przystanek PaT odbył się w Łodzi na terenie Atlas Areny. - Zdarza się, że ktoś pod wpływem emocji zaczyna płakać, ktoś się na tyle rozczula podczas śpiewania, że puszczają mu wszystkie blokady. Oni tu zapominają o problemach i przez kilka dni są innymi ludźmi, odkrywają, że mogą coś zrobić, są akceptowani - podkreśla Osam.

W ciągu ośmiu lat działania w programie wzięło udział łącznie ponad 100 tys. osób. Radiowa Jedynka jest patronem akcji.

Co podczas Przystanku PaT przeżywają prowadzący i uczestnicy? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Ewy Michałowskiej "Wakacje  z mistrzami".

(asz)