Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.11.2013

Sprawa Grzegorza Przemyka porażką polskich sądów

Nazywał się Grzegorz Przemyk. Zmarł w wyniku ciężkiego pobicia na komisariacie Milicji Obywatelskiej. Minęło wiele lat i wiele zagmatwanych procesów. Jak się okazało za mało, by osądzić sprawiedliwie i ukarać winnych zbrodni.
Tablica upamiętniająca Grzegorza Przemyka na budynku XVII LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie.Tablica upamiętniająca Grzegorza Przemyka na budynku XVII LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Warszawie. Wikipedia cc 3,0/Mateusz Opasiński

Zmarł 14 maja 1983 roku. Syn Barbary Sadowskiej, poetki i opozycyjnej działaczki, maturzysta warszawskiego liceum im. Frycza Modrzewskiego. Nosił chlebak odziedziczony po Edwardzie Stachurze, sam także pisał wiersze. 12 maja 30 lat temu, został pobity śmiertelnie w komisariacie przy ul. Jezuickiej w Warszawie. Miał niespełna 19 lat.

Bogdan Włosik - niewinna ofiara stanu wojennego

Czas nieśpiesznie zasypywał ślady i dopiero w tym roku, przed jesienią podjął tę sprawę Trybunał w Strasburgu. Czy sprawiedliwości stało się wreszcie zadość?

STAN WOJENNY >>> Zobacz serwis
W audycji próba odpowiedzi na to pytanie. Swoimi uwagami podzielą się: pełnomocnik ojca Grzegorza Przemyka w procesach krajowych mec. Andrzej Zalewski i przyjaciele: Igor Bieliński i Dawid Bieńkowski.

>>> Śmierć Marcina Antonowicza - niewyjaśniona zbrodnia z czasów PRL-u

Reportaż w radiowej Jedynce "Czy tylko pamięć została?" Barbary Grębeckiej w poniedziałek 4 listopada po godz. 21.