Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.11.2014

Łukasz Simlat i kamienica, która połączyła dwa światy

"Dom tęsknot" to napisana z rozmachem powieść, w której granice między magią, a rzeczywistością nie są z góry określone. To rodzaj nietypowej sagi, w której życie prawdziwych osób jest kontynuacją życia fikcyjnych postaci literackich.
Łukasz Simlat czyta na antenie Jedynki powieść Piotra Adamczyka Dom tęsknotŁukasz Simlat czyta na antenie Jedynki powieść Piotra Adamczyka "Dom tęsknot"Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
  • "Dom tęsknot" - odcinek 1.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 2.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 3.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 4.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 5.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 6.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 7.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 8.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 9.
  • "Dom tęsknot" - odcinek 10.
Czytaj także

Akcja powieści Piotra Adamczyka dzieje się we Wrocławiu, osadzona jest w poniemieckiej kamienicy, zamieszkanej przed wojną przez krewnych Gustava Freytaga, jednego z najsłynniejszych pisarzy niemieckich.

Właśnie ich życiu ciąg dalszy piszą nowi lokatorzy, polscy osadnicy, wkraczający w obcą sobie narodowo oraz kulturowo przestrzeń. Zamieszkują w nie swoich domach, śpią w cudzych łóżkach, z czasem traktując je jak własne, chociaż niekiedy budzą ich koszmary śnione przez poprzednich, niemieckich lokatorów.

/

Posłuchaj: rozmowa z autorem "Domu tęsknot" >>>

Przed wojną głównym lokatorem kamienicy był wysoki rangą oficer SS, związany z owianym tajemnicą stowarzyszeniem Ahnenerbe, do dziś budzącym kontrowersje historyków. Z rozkazu Himmlera zajmował się m.in. grabieżą dzieł sztuki oraz poszukiwaniem artefaktów archeologicznych tak nieoczywistych jak kielich Graala czy Włócznia Przeznaczenia. Na trop ukrytych przez oficera wskazówek wpadają powojenni lokatorzy domu i rozpoczynają poszukiwania.
Tłem dla powieści są powojenne losy Wrocławia, nie bez powodu określanego przez historyka Normana Daviesa mikrokosmosem Środkowej Europy. Do dziś mieszają się tu wpływy wielu kultur i narodów, nie zawsze w zgodzie.

Kultura w Radiowej Jedynce >>

Powieść, która ukazała się pod patronatem Radiowej Jedynki, obfituje głównie w wątki obyczajowe, ale zawiera również elementy sensacyjne oraz kryminalne. Silnie zaznaczony jest także wątek erotyczny i miłosny. Uwagę zwraca świetny język, lekkość pióra i niezwykłe poczucie humoru autora, a także ciepły i dojrzały ton jego prozy, porównywalnej do pisarstwa Pawła Huellego i Brunona Schulza.

Fragmentów powieści "Dom tęsknot" można słuchać w "Lekturach Jedynki" od poniedziałku do piątku (do 14 listopada włącznie) o godz. 10.35. Czyta Łukasz Simlat.

(Wyd. Agora/asz, pg)