Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 30.01.2014

Przeszli piekło na ziemi, a potrafią cieszyć się wszystkim

- Byli więźniowie obozów koncentracyjnych powodów do radości mają wiele. Po tym co przeżyli, każdy dzień jest dla nich radością - mówi dr Alicja Klich-Rączka.
Byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych przejawiają skrajnie różne postawy. Niektórzy nigdy nie wrócili do tego tematu i nie opowiedzieli nikomu o swoich przeżyciach. Inni aktywnie włączają się w dyskusję o historii, spotykają z młodzieżą, edukująByli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych przejawiają skrajnie różne postawy. Niektórzy nigdy nie wrócili do tego tematu i nie opowiedzieli nikomu o swoich przeżyciach. Inni aktywnie włączają się w dyskusję o historii, spotykają z młodzieżą, edukująPAP/EPA/ABIR SULTAN
Posłuchaj
  • Dwie historie łączą się w Krakowie (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Maciej Zdziarski, kierownik krakowskiego Instytutu Łukasiewicza opowiada, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że w Krakowie żyje kilkuset byłych więźniów obozów koncentracyjnych. - Ci ludzie są często w dobrej formie psychicznej i fizycznej, mają wiele do powiedzenia i byłoby grzechem nie wysłuchać ich opowieści - Maciej Zdziarski opowiada skąd wziął się pomysł na zrobienie projektu "Dwie historie".
Co roku na wiosnę byli więźniowie spotykają się w szerszym gronie przy ognisku u dr Alicji Klich-Rączki, lekarza geriatry. - Te spotkania dają szansę na to, by wspominać stare dzieje, ale również podzielić się tym, co dzieje się w ich życiu i móc cieszyć się, że mogą jeszcze być razem. A powodów do radości mają wiele, bo są to ludzie, którzy są w stanie cieszyć się absolutnie wszystkim - mówi lekarz.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Spotkania byłych więźniów z młodzieżą, które jak przyznają osoby zaangażowane w projekt, były niezwykłym wydarzeniem, zorganizowała Aleksandra Wójcik z krakowskiego Instytutu Łukasiewicza. - Mimo tych wszystkich przeżyć, które są za nimi, mają potrzebę spotkania i rozmowy - opowiada Aleksandra Wójcik.
Pracowniczka Instytutu Łukasiewicza mówi, że młodzież pytała o to, czy byli więźniowie spodziewali się, że trafią do obozu, jakie były okoliczności tego wydarzenia, jak wyglądało życie obozowe, czy po powrocie z obozu ktoś na nich czekał, jak radzili sobie z traumą obozową. - Pytali o wszystko i mam wrażenie, że była to dla nich ważna lekcja, nie tylko historii, ale też tego, co w życiu jest najważniejsze - mówi Aleksandra Wójcik. Miłość, rodzina, bliskość, przyjaciel - to wartości, które według byłych więźniów są najważniejsze w życiu.
Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>
Rozmowa w Jedynce miała związek z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzonym 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia w 1945 roku przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Liczbę Żydów zamordowanych przez niemieckich nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej, ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie połowę stanowili polscy Żydzi.

/

"Dwie historie" to projekt spotkań byłych więźniów obozów koncentracyjnych z młodzieżą zorganizowany przez krakowski Instytut Łukasiewicza. Na czym polega? Posłuchaj całej audycji.

Szczegóły projektu można znaleźć także na jego stronie internetowej - www.dwiehistorie.pl
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska.
sm/ag