Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.10.2014

Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć?

Grecki filozof założył szkołę, którą kierował przez 42 lata. Przeszedł do historii jako twórca idei idealnego państwa, w którym określone zadania są przypisane właściwym podmiotom.
Plato i Arystoteles na fresku RafaelaPlato i Arystoteles na fresku RafaelaWikipedia/Public Domain
Posłuchaj
  • Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć? (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

Platon kładł również ogromny nacisk na hierarchię społeczeństwa. Nadrzędną wartością była dla niego sprawiedliwość, choć sprawiedliwość platońska i ta dzisiejsza to całkiem różne kategorie.

Nauka w radiowej Jedynce >>>

Najważniejsze dla greckiego filozofa było państwo i jego dobro. Uważał, że dobre jest wszystko, co służy dobru państwa. Nawet kłamstwo rządzących jest pozytywne, jeśli jego zadaniem jest spełnienie wyższego celu.

"A jeżeli się do rządów zabiorą ludzie ubodzy i jeśli łaknący dóbr osobistych dorwą się do dobra publicznego, aby je rozdrapywać dla siebie, wtedy nie ma sposobu. Zaczną się walki o władzę i taka wojna domowa wewnątrz państwa zgubi i samych walczących i zgubi resztę państwa” - czy jego słowa wypowiedziane w Szkole Platońskiej są aktualne w XXI wieku? Jak obecnie rozumieć Szkołę Platońską?

O tym w kolejnej audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", której gościem była prof. Magdalena Środa, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozmawiał Artur Wolski.

tj, pg