Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 29.09.2014

Wiem, czy nic nie wiem. Czy Sokrates jest aktualny?

Największym dziełem Sokratesa było jego własne życie. Miał powiedzieć "Wiem, że nic nie wiem". Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego może to być ciągle aktualna dewiza?
SokratesSokrates Wikipedia/domena publiczna

- Cenię go za pokazanie jak wielką rolę odgrywa myślenie racjonalne w relacjach międzyludzkich - mówi dr Tomasz Mazur, filozof.

Sokrates był rozmówcą, wielkim miłośnikiem rozmowy. - Nie pisał. Pisanie nie było podstawową formą przekazu, więc wówczas nie było to nic dziwnego - mówi dr Mazur. - Chodził po Atenach i zabiegał o to, by ludzie troszczyli się o swoją kondycje duchową. Był przekonany, że jeśli nie będziemy się troszczyć o standardy intelektualne i duchowe, nasze życie nie będzie dobre.

Całe życie spędził w Atenach. Wziął udział w dwóch wyprawach wojennych. Miał żonę i dzieci oraz wielkie problemy finansowe. Niewiele wiemy o Ksantypie, jego żonie. - Miała być przykra. Jego małżeństwo miało, jak sam mówił, formę ćwiczenia duchowego. Ale wyobraźmy sobie męża, który nie zarabia, tylko chodzi po mieście i rozmawia z osobami na ulicy. Do pewnego stopnia zatem należy zrozumieć Ksantypę - wyjaśnia filozof.

Sokrates specjalizował się w niewygodnych konkluzjach. Zwykle zadawał rozmówcy pytania z zakresu jego kompetencji. Kapłana pytał o istotę pobożności, wojownika o męstwo i tak dalej. - W efekcie tych rozmów okazywało się, że osoby te wykazują się ignorancją - mówi gość radiowej Jedynki. Właśnie dlatego nie był popularny, co ostatecznie doprowadziło do jego skazania na śmierć.

Jest wiele interpretacji na temat tego, o co mu chodziło. Nie chciał, aby rozmówcy unosili się swoją wiedzą, bo, jeśli jesteśmy zbyt pewni siebie, to możemy zbłądzić. - Chodziło o to, by człowiek przyznał się do swoich ograniczeń poznawczych. Mogło mu też chodzić o wykazanie dwuznaczności istniejących w języku, za pomocą których można skompromitować każdego - mówi dr Mazur. - Moim zdaniem, Sokrates wykazywał się głęboką ironią.

W audycji zastanowimy się nad znaczeniem i aktualnością stwierdzenia "Wiem, że nic nie wiem", które jest uznawane za idę przewodnią filozofii wybitnego myśliciela starożytności Sokratesa. Program z cyklu "Z filozofią na Ty" przygotowała i prowadziła Katarzyna Jankowska.

(ew/ag)