Polskie Radio
Section05

Sokrates

"Powrócić do tajemniczego słowa". Zbigniew Herbert i jego radiowe dramaty

– Nienazywanie czegoś bezpośrednio jest wymowne i działające na wyobraźnię. A przy tym bardzo greckie. Przecież w dramacie greckim wciąż coś istnieje tylko w słowie – opowiadał Zbigniew Herbert w 1974 roku przed radiowym mikrofonem o swoim rozumieniu słuchowiska. Ten znakomity poeta i eseista był bowiem również dramaturgiem, współpracującym z Polskim Radiem i współtworzącym Teatr Wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert literatura Teatr Polskiego Radia poezja PRL filozofia

Czym wyróżnia się "mądry człowiek"?

Czym jest inteligencja? Wiele osób nie docenia swoich umiejętności intelektualnych, a wielu z nas je przecenia. Z badań wynika, że inteligentne osoby mają pewne określone skłonności, łączą je pewne typy zachowań. Oczywiście nie każdy, kto może poszczycić się wysokim IQ, posiada takie cechy. O czym dokładnie mowa? Agata Steczkowska przybliża badania naukowe poświęcone inteligentnym ludziom, ich przyzwyczajeniom, zachowaniom i przekonaniom.    
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska MUZYKA inteligencja inteligencja emocjonalna dzieci badania noc fortepian wiolonczela płyta kompozytor

Niccolo Machiavelli. Dlaczego ludźmi rządzą emocje i interesy?

Niccolo Machiavelli to włoski filozof, prawnik, pisarz i dyplomata. W traktacie "Książę" napisał, że "każdy rozumie, że byłoby rzeczą chwalebną dotrzymywać wiary i postępować w życiu szczerze, a nie podstępnie". Dlaczego więc ludzka natura nie jest tylko czysto rozumowa, a ludźmi rządzą emocje i interesy? 
Zobacz więcej na temat:  filozofia Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Niccolo Machiavelli

"Jaskinia filozofów". Ostatnie trzy dni Sokratesa wg Herberta

Akcja "Jaskini filozofów", poetyckiego dramatu z 1956 roku, rozgrywa się w Atenach i obejmuje trzy dni życia greckiego filozofa. Sokrates, oskarżony o bezbożność, zostaje skazany na śmierć. Odrzuca szansę ucieczki i stara się przyjąć wyrok z godnością mędrca. Jednakże - i tu rozpoczyna się reinterpretacja mitu, którą proponuje Herbert - musi zmierzyć się z własnym lękiem, samotnością, z wątpliwościami rodzącymi się w obliczu śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert

Dariusz Karłowicz: historia interesuje mnie ahistorycznie

- Ja nie jestem historykiem. Jestem filozofem, a może nawet bezpieczniej powiedzieć po prostu - inteligentem, którego historia nie interesuje dla samej siebie. Interesuje mnie współczesność, choć oczywiście nie ignoruję warsztatu historycznego, którego świadomość posiedliśmy wraz z rozwojem nauk historycznych XIX-wiecznych i wcześniej renesansowych - mówił filozof i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Karłowicz filozofia Michał Nowak teologia Dwójka Kościół