Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 18.10.2014

Mądre rodzicielstwo. Jak nie faworyzować dzieci?

Jak postępować, by dzieci nie czuły się o siebie zazdrosne? Jak nie faworyzować żadnego z potomków? - Należy przyglądać się dzieciom, by wiedzieć, co jest dla nich interesujące, i w którą stronę podążają ich potrzeby - mówi psycholog Patrycja Rzepecka.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Psycholog dziecięca Patrycja Rzepecka opowiada, że choć brat i siostra nie są przeciwnikami, to w jakimś stopniu rywalizują ze sobą. - Im dłużej pracuję z takimi problemami, że rodzeństwo się nie dogaduje, tym wyraźniej widzę, że trudno też jest tego uniknąć. Spowodowane to jest tym, że w tej najbliższej osobie, czyli rodzeństwie, widzimy często to, czego nam brakuje - opowiada specjalistka.
Jak dodaje Patrycja Rzepecka, w rywalizacji pomiędzy rodzeństwem, nie chodzi o rzeczy materialne, a bardziej o cechy i umiejętności. - Zawsze mówię, że jest się z jednych rodziców, ale to nie fabryka i to nie wychodzi tak samo. Rywalizacja, jak mi się wydaje, wynika z tego, że widzimy pewne rzeczy w naszym rodzeństwie, których w naszym przekonaniu nam brak, albo ich zazdrościmy, a temperamentalnie i osobowościowo trudno nam to osiągnąć i stąd najczęściej wynika rywalizacja - wyjaśnia psycholog.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Czy starsze dziecko zawsze powinno ustępować temu młodszemu? Czy stawianie grzeczniejszego dziecka jako wzór do naśladowania to dobry pomysł? Czy rodzice powinni wtrącać się w konflikt między dziećmi? Na te i inne pytania rozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Patrycją Rzepecką.

W audycji usłyszeliśmy także opowieści sześciu sióstr i ich rodziców.

"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.

(sm/ag)