Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 27.11.2014

Etyka cnoty wg św. Tomasza z Akwinu

- Cnota to coś, co każdy człowiek musi w sobie wypracować, by potem w łatwy sposób postępować dobrze - wyjaśnia Marcin Trepczyński.
Podstawą filozofii szczęścia oraz życiowego spełnienia wg św. Tomasza jest czyste sercePodstawą filozofii szczęścia oraz życiowego spełnienia wg św. Tomasza jest czyste serceGlow Images/East News

Pomysł etyki cnoty św. Tomasz z Akwinu przejął od m.in. Arystotelesa. Zgodnie z interpretacją filozofii św. Tomasza z Akwinu przez wykładnię myśli chrześcijańskiej, czystość serca polega na tym, by było ono bez grzechu, bez egoizmu, by kierowało się ku drugiemu człowiekowi i Bogu. - Tak rozumiane serce z pewnością będzie rodzić dobre uczynki, czyli człowiek będzie postępował w zgodzie z przykazaniami i prawem moralnym - mówi filozof Agnieszka Świtalska.
Istnieje również świecka interpretacja jego myśli, w której "czyste serce" rozumiane jest jako sumienie, uczciwość, poszanowanie podstawowych praw moralnych. - To może być nie gwarancja, ale przynajmniej właściwy środek ku dobremu życiu - dodaje Świtalska.
Marcin Trepczyński - filozof podkreśla, że zdaniem św. Tomasza, jeśli mamy czyste serce, dbamy o nasze wnętrze i ćwiczymy się w tym, by dobrze postępować, to nabieramy w tym łatwości, a życie staje się lepsze. - Tak, jak ćwiczymy się w cnotach, tak możemy bardzo łatwo przyzwyczaić się do tego, co jest złe - tłumaczy Trepczyński.
************
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Goście: filozofowie Agnieszka Świtalska i Marcin Trepczyński

Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji: 23.38
(sm)