Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 17.01.2015

Wolontariat, czyli pomaganie innym i sobie

- Wolontariat może być świetnym sposobem na samorealizację, poznawanie świata i ludzi. Poświęca się swój czas za darmo, ale można zdobyć wiele ciekawych doświadczeń - mówi Anna Majewska.
Psychologiczne korzyści z działalności pro publico bono są bardzo dużePsychologiczne korzyści z działalności pro publico bono są bardzo dużeGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dawaj i zyskuj bez kalkulowania (Problem z głowy/ Jedynka)
Czytaj także

W wolontariat zaangażowanych jest 18 procent polskich obywateli. Najczęściej są to młode osoby. Na tle krajów europejskich Polska nie wybija się w tej dziedzinie. Znacznie większą popularnością wolontariat cieszy się w Holandii, krajach Beneluksu oraz w Skandynawii.
Aleksandra Kaniewska, publicystka i analityk polityczny, która przez wiele lat mieszkała w Wielkiej Brytanii podkreśla w Jedynce, że w kraju tym brak doświadczenia w zakresie wolontariatu jest źle widziane. - Na bardzo dobrych kierunkach studiów jest to wręcz wymagane, by pochwalić się działalnością na rzecz innych. Wszelkie przejawy aktywności, które nie są nastawione na zysk są bardzo dobrze widziane - mówi analityk.
Dagmara Gortych z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia przyznaje, że dla przeciętnego Polaka termin "wolontariat" nie jest do końca jasny i bywa mylony np. z filantropią. - Wolontariat jest działaniem ochotniczym, bezpłatnym, ale fizycznym - wyjaśnia Dagmara Gortych. Jest to praca m.in. w szpitalach, w świetlicy środowiskowej, w instytucjach kultury, organizacjach wyznaniowych, czy w hospicjach.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Anna Majewska (zaangażowana przez 8 lat w wolontariat, pracowniczka Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Dagmara Gortych (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia), Janusz Czamarski (lubi żartować, że jest najstarszym wolontariuszem w Polsce), Robert Rutkowski (psycholog i psychoterapeuta), Justyna Czechowska (tłumaczka z języka szwedzkiego), Aleksandra Kaniewska (publicystka, analityk polityczny, przez wiele lat mieszkała w Wielkiej Brytanii), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia), Honorata Zapaśnik (dziennikarka mieszkająca w Meksyku)

Data emisji: 16.01.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm, pg)