Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 15.04.2015

Poświeć na tkankę, wylecz nowotwór

- Wszyscy mówią o wykryciu nowotworu i zwalczeniu go. Fotodynamika pozwala dostrzec zmiany już na etapie stanu przedrakowego - wyjaśnia prof. Aleksander Sieroń.
Diagnostyka fotodynamiczna pozwala precyzyjnie określić wielkość, umiejscowienie i zaawansowanie zmian nowotworowychDiagnostyka fotodynamiczna pozwala precyzyjnie określić wielkość, umiejscowienie i zaawansowanie zmian nowotworowychEast News/Glow Images

Jak wyjaśnia ekspert, medycyna fotodynamiczna polega na uzyskaniu efektów biologicznych i medycznych pod wpływem światła, które pada na struktury, w których znajdują się fotouczulacze. - Pozwala to na prowadzenie zarówno diagnostyki, jak i terapii. Kiedy już uda się wykryć stan przednowotworowy, to usunięcie go jest zwykle bardzo proste - dodaje lekarz.

Gość Jedynki wyjaśnia w jaki sposób wykorzystywane jest światło w fotodynamice, które kolory oznaczają tkanki zdrowe i zmienione chorobowo, a także odpowiada na pytanie dlaczego - mimo swej skuteczności - fotodynamika nie jest powszechnie stosowana ani refundowana przez NFZ...

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Aleksander Sieroń (kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezydent Europejskiej Platformy Medycyny Fotodynamicznej, twórca ośrodka diagnostyki i terapii laserowej nowotworów w Bytomiu)
Data emisji: 7.04.2015
Godzina emisji: 21.39

asz/pg