Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.12.2015

Nadzieja dla pacjentów z rozległymi oparzeniami

Niekiedy jedynym ratunkiem dla pacjenta z ciężkimi poparzeniami jest przeszczep skóry. Jeżeli potrzeba jej dużo, to nie jest możliwy autoprzeszczep. Trzeba się posiłkować skórą sztuczną.
Posłuchaj
  • Sukces polskich naukowców w leczeniu rozległych poparzeń (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Zespół prof. Andrzeja Dworaka w ramach projektu POLYCELL opracował idealne podłoże, na którym namnażają się komórki skóry. - To efekt międzydyscyplinarnej i zbiorowej współpracy kilku zespołów - wyjaśnia Dworak. Sukces naukowców polega na tym, że do tej pory lekarze dostawali zawiesinę, zaś obecnie mają do dyspozycji płat skóry.

Czytaj także
biologia komórka komórki 663 sxc.jpg
Znajomość natury molekularnej wyjdzie ci na zdrowie

Dr Mariusz Nowak opowiada, jak wyglądała do tej pory praca lekarzy i jak ją zmienia wynalazek polskich naukowców. Dotychczas problem polegał na tym, jak przenieść sztuczną skórę na ciało pacjenta. Goście radiowej jedynki wyjaśniają, jak pobiera się komórki skóry do dalszej hodowli.

Za opracowanie nowej, bardziej efektywnej metody hodowli komórek skóry Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN otrzymało nagrodę Prix Galien 2015 za "innowacyjne odkrycie naukowe".

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Andrzej Dworak (Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu), dr Mariusz Nowak (dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 21.35

ag/tj