Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 03.03.2023

Aleksander Bell - wynalazca telefonu o krok przed innymi

W II połowie XIX wieku niejeden naukowiec pracował nad telefonem, ale to jednak pochodzący ze Szkocji Aleksander Graham Bell przeszedł do historii jako autor tego wynalazku.
Posłuchaj
  • Aleksander Bell - wynalazca telefonu o krok przed innymi (Eureka/Jedynka)
Czytaj także
  • 176 lat temu w Edynburgu urodził się Aleksander Graham Bell
  • Był to szkocki naukowiec, pomysłodawca kilkudziesięciu wynalazków telekomunikacyjnych, z zawodu logopeda i nauczyciel muzyki
  • Do historii przeszedł jako pomysłodawca telefonu, choć nas skonstruowaniem tego urządzenia pracowało wielu niezależnych os siebie naukowców

Jak stwierdził gość audycji prof. Bolesław Orłowski, kariera Bella przypadła na czasy, gdy Ameryka zaczęła przejmować prowadzenie w dziedzinie wynalazczości.

"Panie Watson, proszę przyjść"

Pierwszą rozmowę z użyciem swojego genialnego wynalazku Bell przeprowadził ze swoim asystentem Tomaszem Watsonem.

- Było to w Bostonie na jakimś poddaszu 10 marca 1876 roku. Bell powiedział "panie Watson, proszę tu przyjść, jest mi pan potrzebny". A Watson, który był na drugim końcu pomieszczenia połączony tym właśnie eksperymentalnym, telefonicznym połączeniem, usłyszał go i przyszedł - opowiadał prof. Orłowski.

Rozmowa ta została powtórzona w 1915 roku, gdy założono pierwszą linię transkontynentalną.

- Bell znów powiedział "panie Watson, proszę tu przyjść, jest mi pan potrzebny". A on odpowiedział: "bardzo chętnie, ale tym razem zabierze mi to z tydzień czasu" - opowiada nasz gość.

Rok, w którym został wynaleziony telefon, był jednocześnie rokiem stulecia Stanów Zjednoczonych. Wynalazek ten został pokazany na wystawie w Filadelfii zorganizowanej właśnie z okazji jubileuszu.

Henryk Machalski i jego mikrofon

Co ciekawe, równolegle z Bellem dwóch innych uczonych skonstruowało mikrofon telefoniczny. Byli to Thomas Edison i Polak z Galicji, Henryk Machalski.

- Odnośnie Machalskiego, to on w 1881 roku zorganizował transmisję dużego koncertu muzycznego z Żółkwi do Lwowa telefonem swojego systemu i było to odnotowane przez prasę w całej Polsce, między innymi pisano o tym w "Przeglądzie Technicznym" - mówi prof. Bolesław Orłowski.

Nad samym telefonem równolegle pracowali też inni naukowcy, a w Urzędzie Patentowym obok Bella w tym samym dniu wynalazek próbował zgłosić Elisha Gray. Przez kolejne lata obaj uczeni toczyli ze sobą spór sądowy.

Posłuchaj
21:57 2023_03_03 19_30_14_PR1_Eureka.mp3 Aleksander Bell - wynalazca telefonu o krok przed innymi (Eureka/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

Niezwykły świat grzybów zimą i wiosną

Jakie grzyby możemy spotkać w polskich lasach w okresie zimowo-wiosennym? Czy większość z nich to grzyby trujące? Jak rozpoznać grzyby jadalne? Podczas audycji rozprawimy się z mitami na temat grzybów, takimi jak popularne przekonania, że grzyb nie jest trujący, skoro zjadają go zwierzęta, lub że grzyb trujący jest gorzki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: prof. Bolesław Orłowski (historyk nauki i techniki), prof. Marta Wrzosek (mykolożka)

Data emisji: 3.03.2023

Godzina emisji: 19.30

mgc