Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 16.10.2012

Copernicus po 20 latach współpracy

Prof. Jacek Błażewicz z Politechniki Poznańskiej i prof. Erwin Pesch z Uniwersytetu w Siegen otrzymali tegoroczną Nagrodę Naukową Copernicus za polsko-niemiecką współpracę w dziedzinie informatyki.
Prof. Erwin Pesch i prof. Jacek BłażewiczProf. Erwin Pesch i prof. Jacek Błażewiczfnp.org.pl
Posłuchaj
  • O współpracy naukowców z Polski i z Niemiec mówią prof. Jacek Błażewicz i dr Tomasz Poprawka
Czytaj także

Nagrodę Copernicus przyznają co dwa lata Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Niemiecka Wspólnota Badawcza. Jej wysokość to 100 tys. euro, a pieniądze w dużej części przeznaczone są na kontynuację istniejącej współpracy.

- W tym roku nagroda została przyznana po raz czwarty. Przyznając nagrodę kierujemy się przede wszystkim wartością naukową, ale także ważnym czynnikiem jest to jak dwójka partnerów potrafi ze sobą współpracować - mówił w audycji Ludzie Nauki koordynator Nagrody Copernicus, zastępca dyrektora ds. działalności programowej Fundacji dr Tomasz Poprawka.

Jak mówił, program Copernicus otwarty jest na wszystkie dziedziny, chociaż laureaci nagrody są dotychczas reprezentantami nauk ścisłych. - To jest znamienne i pokazuje, jak kształtuje się współpraca polsko-niemiecka oraz, które obszary nauki w naszej współpracy są dobrze zagospodarowane - dodał dr Poprawka.

Prof. Błażewicz poznał Erwina Pescha ówczesnego doktoranta na uniwersytecie w Darmstadt w 1986 roku. - Podszedł do mnie i zapytał, czy mógłbym mu udzielić porad w zakresie szeregowania zadań. W 1992 roku zaprosiłem go do Poznania, wówczas zaczęliśmy współpracować nad pierwszymi publikacjami. Mamy razem ponad 30 publikacji i dwie książki. Ja jestem informatykiem, profesor Pesch jest matematykiem. Profesor Pesch formułuje problemy, a ja je rozwiązuje - mówił prof. Błażewicz.

O kierunkach badawczych prof. Błażewicza i prof. Pescha dowiesz się więcej słuchając audycji Ludzie Nauki Krzysztofa Michalskiego.

to