Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 18.12.2012

Polska tomografia rewolucjonizuje okulistykę

Spotkanie z prof. Maciejem Wojtkowskim – laureatem tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Polska tomografia rewolucjonizuje okulistykęGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Maciej Wojtkowski opowiada o swoich badaniach
Czytaj także
Spotkanie z prof. Maciejem Wojtkowskim – laureatem tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Profesor Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał tegorocznego "polskiego Nobla" w podwójnej dziedzinie: nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. FNP nagrodziła go za "opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską". Tomografia optyczna pozwala na rekonstruowanie, za pomocą światła, trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów. Umożliwia ona bezbolesną i prowadzoną na żywo obserwację funkcji i struktur organizmu. - Lubię nazywać swoją dziedzinę "biofotoniką" - mówi prof. Wojtkowski. - To połączenie kilka nauk, optyki, biologii, elektroniki.
Wyzwanie polega na tym, żeby otrzymać przekrój danej rzeczy, a zatem przeciąć coś bez cięcia.
Tomografia optyczna powstała w latach 1990., ale jej odmiana "spektralna" to wynalazek prof. Wojtkowskiego. Jego metoda polega na tym, że uzyskany obraz można dodatkowo rozszczepić i obejrzeć każdy fragment spektrum. Tomografia ta ma zastosowanie w okulistyce. Zaproponowane przez torunianina rozwiązanie jest lepsze od innych, bo światło nie jest szkodliwe dla człowieka, a z drugiej strony pozwala zobaczyć wszystko bardzo dokładnie. - Lepiej byśmy zobaczyli oko tylko w promieniach X, ale one są szkodliwe - mówi prof. Wojtkowski. - A oko to bardzo wrażliwy i złożony system.
Dowiedz się więcej o nowatorskiej metodzie prof. Macieja Wojtkowski. Audycję prowadzi Krzysztof Michalski.

Profesor Wojtkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał tegorocznego "polskiego Nobla" w podwójnej dziedzinie: nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. FNP nagrodziła go za "opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską".

Tomografia optyczna pozwala na rekonstruowanie, za pomocą światła, trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów. Umożliwia ona bezbolesną i prowadzoną na żywo obserwację funkcji i struktur organizmu. - Lubię nazywać swoją dziedzinę "biofotoniką" - mówi prof. Wojtkowski. - To połączenie kilka nauk, optyki, biologii, elektroniki.Wyzwanie polega na tym, żeby otrzymać przekrój danej rzeczy, a zatem przeciąć coś bez cięcia.

Tomografia optyczna powstała w latach 1990., ale jej odmiana "spektralna" to wynalazek prof. Wojtkowskiego. Jego metoda polega na tym, że uzyskany obraz można dodatkowo rozszczepić i obejrzeć każdy fragment spektrum.

Tomografia ta ma zastosowanie w okulistyce. Zaproponowane przez torunianina rozwiązanie jest lepsze od innych, bo światło nie jest szkodliwe dla człowieka, a z drugiej strony pozwala zobaczyć wszystko bardzo dokładnie. - Lepiej byśmy zobaczyli oko tylko w promieniach X, ale one są szkodliwe - mówi prof. Wojtkowski. - A oko to bardzo wrażliwy i złożony system.

Dowiedz się więcej o nowatorskiej metodzie prof. Macieja Wojtkowskiego. Audycję prowadzi Krzysztof Michalski.

(ew)