Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 03.03.2013

Nie ma bezpiecznej dawki solarium!

- Czerniaka stosunkowo łatwo jest wykryć, ale niestety, łatwo też na niego zachorować, z powodu częstego korzystania ze słońca czy, co gorsza, z solarium – ostrzegał w Jedynce profesor Piotr Rutkowski – z Centrum Onkologii w Warszawie.
SolariumSolariumEvil Erin/CC/Wikipedia

Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów. W ostatnich latach obserwujemy ogromny wzrost zachorowalności na czerniaka w Polsce. Tylko w ciągu ostatnich 20 lat zapadalność na ten nowotwór zwiększyła się o 300 procent!

Coraz częściej na czerniaka w naszym kraju chorują młode, a nawet bardzo młode osoby – przed 30. rokiem życia. Związane jest to także z niefrasobliwym korzystaniem z solarium. – Wykryć czerniaka jest dość łatwo, bo powstaje zwykle na skórze. Niestety zachorować też nie jest trudno, bo jest to związane z wystawaniem skóry na słońce. Bardzo groźne, poza opalaniem, jest solarium. To światło jest tak silne, że właściwie nie ma bezpiecznej dawki solarium. Tymczasem średni wiek Polek korzystających z solarium to 17 lat, podczas gdy wiele krajów zabrania korzystania z nich poniżej 18 roku życia – mówił profesor Piotr Rutkowski, szef Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie.

Polska ma także największy w Europie wskaźnik liczby zgonów w stosunku do liczby zachorowań. Częściowo ma to związek z tym, że niestety polscy pacjenci nie mają dostępu do najnowszych terapii. W opublikowanej ostatnio liście leków refundowanych nie znalazła się immunoterapia, która może pomóc blisko połowie pacjentów z zaawansowanym czerniakiem.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji "Wieczór odkrywców” autorstwa Krzysztofa Michalskiego.

ei