Polskie Radio
Section05

czerniak złośliwy

Opalać się czy nie? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Ta informacja może wprowadzić odrobinę zamieszania: szkoccy naukowcy stwierdzili, że osoby unikające słońca żyją krócej, gdyż promieniowanie UVA zapobiega miażdżycy. Czy to oznacza, że powinniśmy namiętnie się opalać? Bynajmniej. Trzeba pamiętać, że nadmiar promieniowania UVA może nam poważnie zaszkodzić. Zatem – wszystko dobre, ale w miarę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA urlop wakacje wypoczynek plaża opalanie słońce krem z filtrem lekarz medycyna zdrowie Aleksandra Krawczyk Maciej Jankowski Trójka

POLSKIE RADIO 24 Najgorsze, co możemy zrobić w upał. Lekarz przestrzega

- Wszyscy powinniśmy wychodzić na pierwsze słońce z kremem z filtrem 50. Może trochę wolniej, ale się opalimy. Jeśli nie zastosujemy jednak wysokiego filtra, choćby na samym początku, poparzymy się - ostrzega w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Wolska, chirurg.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA wakacje urlop upały słońce społeczeństwo zdrowie nowotwory opalanie dzieci lato choroby skóry Małgorzata Telmińska

"Minuta dla skóry". Nowoczesne metody wykrywania zmian nowotworowych

Rozpoczyna się okres letni, a nadmierna ekspozycja słońce  oraz brak wiedzy na temat bezpiecznego opalania, mogą mieć negatywne konsekwencje dla skóry. W "Eurece" eksperci opowiedzieli o nowoczesnej metodzie opartej na sztucznej inteligencji do szybkiego diagnozowania zmian na skórze, głównie czerniaka. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory Artur Wolski sztuczna inteligencja choroba słońce oparzenie infografika

Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Przechodzi naskórek, skórę właściwą i przenika do naczyń krwionośnych i limfatycznych, następnie gromadzi się w węzłach chłonnych i stąd przedostaje się do całego organizmu, a potem zajmuje kolejne organy - wątrobę, płuco czy mózg. Tak właśnie rozwija się czerniak, czyli agresywny nowotwór skóry.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski rak nowotwory onkologia medycyna