Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Szałowska 15.06.2013

Piknik Naukowy 2013: najtrudniejsze 7 sekund

- Podczas naszego eksperymentu tylko jedna osoba osiągnęła maksymalny poziom koncentracji, czyli 100 procent i utrzymała go przez 7 sekund. To naprawdę bardzo wymagający, wysiłkowy eksperyment - mówił Andrzej Szozda z portalu polskieradio.pl.
Eksperyment portalu polskieradio.plEksperyment portalu polskieradio.plRobert Gardziński/PR
Galeria Posłuchaj
  • Z Andrzejem Szozdą rozmawiała Dorota Truszczak (Aktualności/Jedynka)
Czytaj także


Na 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik portal polskieradio.pl przygotował niezwykły eksperyment. Wszystkich chętnych, którzy zjawili się w naszym namiocie na Stadionie Narodowym w Warszawie, podłączaliśmy do... elektroencefalogramu!

- Zakładamy je na głowę uczestnikom eksperymentu i badamy rytm fal mózgowych. Możemy te fale rejestrować i przekazywać do komputera. Im człowiek jest bardziej skupiony, tym poziom fal jest większy, co pozwala przeskakiwać na kolejny poziom naszego eksperymentu - wyjaśnia Andrzej Szozda z portalu polskieradio.pl.

To właśnie na bazie fal mózgowych specjalna aplikacja dobierała nagrania odpowiednie do nastroju słuchacza.

Piknik Naukowy 2013 na antenie Polskiego Radia >>>

Jeśli słuchacz był rozkojarzony albo zaspany – słyszał łatwy i modny przebój. A jeśli jego mózg miał  ochotę na coś naprawdę trudnego, wysłuchał wykładu, np. prof. Miziołka o architekturze ogrodów angielskich. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że w Polskim Radio każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od nastroju.

Biorący udział w eksperymencie mieli okazję sprawdzić dosłownie i w przenośni siłę swojego intelektu, zdolność koncentracji i skupienia się. - Ja myślałem o mojej ulubionej liczbie, serwisie internetowym i o bombie - opowiadał mały Oliwier, który wziął udział w eksperymencie.

Ponad 100 tys. osób wybrało się na 17. Piknik Naukowy, który odbył się na Stadionie Narodowym w sobotę 15 czerwca. To rekord, jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, jednego z organizatorów imprezy.

Andrzej
Andrzej Szozda/ PR

Dzieci i dorośli z wielkim zapałem uczestniczyli w doświadczeniach naukowych i budowaniu robotów. Na specjalnych stoiskach Polskiego Radia, drugiego z organizatorów, można się było zapoznać z pracą dziennikarzy radiowych i samemu przeprowadzić wywiad.

17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza naukowa w Europie! W tym roku uczestniczyło w niej prawie 200 instytucji z całego świata. Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku było szeroko rozumiane "Życie".

Czytaj więcej o Pikniku Naukowym >>>

Marlena
Marlena Borawska/PR