Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 05.11.2013

Jak rozmawiać o seksie z dzieckiem, które kocha inaczej

Wielu rodziców, gdy dowiadują się, że ich dzieci preferują osoby tej samej płci, oddalają się od nich i nie potrafią rozmawiać na ten temat. Jak edukować seksualnie dorastającą młodzież, gdy jest ona orientacji homoseksualnej?
Jak rozmawiać o seksie z dzieckiem, które kocha inaczejGlow Images/East News

Dla niektórych rodziców wiadomość o homoseksualności dziecka odbiera bardzo negatywnie. Inni wykazują zrozumienie i szukają sposobu, by zrozumieć i wspierać swych najbliższych. O tym jak to robić, rozmawialiśmy w "Seksosferze". - Wydaje mi się, że w wielu polskich domach rodzice dowiadują się bardzo późno albo wcale. Dzieci boją się reakcji rodziców, bo w procesie socjalizowania w środowisku rodzinnym nastawienie rodziców do homoseksualności. Ciągle jest ona w Polsce czymś nie akceptowanym - mówi dr n. med. Andrzej Depko. Seksuolog podkreślił, że często tolerancja rodziców dotyczy innych ludzi, ale nie ich własnego domu.
- Homoseksualność nie jest chorobą. Wszystkie choroby i przypadłości są sklasyfikowane w międzynarodowej klasyfikacji chorób, a wśród nich nie ma homoseksualizmu. Jeśli zatem nie jest to choroba, to nie ma lekarza, do którego można zaprowadzić dziecko preferujące osoby tej samej płci. Był czas, którego medycyna się wstydzi, kiedy traktowano homoseksualność jako chorobę. Próbowano ją leczyć elektrowstrząsami i wstrząsami insulinowymi. Co się okazało? Że stosowane metody nie przynoszą żadnych efektów, ponieważ coś co jest częścią ludzkiej natury nie podlega procesowi terapeutycznemu i leczeniu - tłumaczy niezrozumienie istoty rzeczy specjalista.
W audycji poruszyliśmy temat bardzo delikatnej materii. Polakom edukacja seksualna dorastającej młodzieży przychodzi z dużym trudem. Oczekujemy, że wyręczy nas w tym szkoła, media, czasami internet. Problem staje się bardzo drażliwy, gdy rodzice dowiadują się, że ich dorastające dziecko swoje zainteresowania seksualne kierunkuje do własnej płci.
Co wtedy? Czy mamy wystarczającą wiedzę i takt, aby wspierać dzieci? Jak je przygotować do życia intymnego w obszarze najczęściej nam nieznanym? W audycji m.in. na temat tego gdzie szukać źródeł orientacji homoseksualnej i czy inna miłość jest szansą na zbudowanie trwałej więzi między partnerami oraz czy może dać im satysfakcję seksualną. Posłuchaj całej rozmowy.
Ekspertem audycji był dr n. med. Andrzej Depko, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Audycję poprowadził Artur Wolski.
Seksosfera w "Naukowym zawrocie głowy" na antenie Jedynki w każdy poniedziałek tuż po 23.00
sm