Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.12.2013

Frajda dmuchania, czyli Jedynka w krainie szkła

- Tym różni się Centrum Dziedzictwa Szkła od huty szkła, że w naszej pracowni hutniczej turyści są mile widziani, my zachęcamy ich, by tu przychodzili. I dzieci, i dorośli mogą tu wykonać swoje szklane dzieło sztuki - mówił Dawid Iwaniec oprowadzając dziennikarkę radiowej Jedynki po królestwie szkła.
Wystawa szklanych arcydzieł Czesława Zubera w Centrum Dziedzictwa Szkła w KrośnieWystawa szklanych arcydzieł Czesława Zubera w Centrum Dziedzictwa Szkła w KrośnieDamian Krzanowski/ za zgodą Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie powstało po to, by przybliżać wszystkim chętnym tajniki hutnictwa szkła. Przez cały rok prowadzone są tu warsztaty malowania na szkle, grawerowania, produkcji witraży i szklanych figurek metodą palnikową. - Teraz, przed Bożym Narodzeniem, staramy się przypomnieć piękną, a trochę zapomnianą tradycję malowania bombek choinkowych - opowiada Dawid Iwaniec, jeden z przewodników Magdy Mikołajczuk po Centrum.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Dzięki niemu oraz Hannie Wajdzie-Lawerze także słuchacze radiowej Jedynki mogli poznać wiele ciekawostek z pracy huty szkła. - Początkowo gorące szkło wyglada jak miód, jest płynne i ma temperaturę ponad 1200 stopni w piecu. W czasie produkcji jest stopniowo schładzane, staje się bardziej plastyczne, niczym guma, a na końcu - twarde. Cały ten proces pokazujemy turystom - mówi Iwaniec w "Kulturze w radiowej Jedynce".

W Centrum szkło formowane jest ręcznie, w technice znanej od 2000 lat. Hutnik Robert Okólski zaprezentował dziennikarce radiowej Jedynki jak się nabiera szkło na piszczel, walcuje, wydmuchuje najpierw bańki, a później bardziej skomplikowane kształty. Zarówno dzieci, jak i dorośli z dumą wywożą z Krosna samodzielnie wykonane kolorowe szklane bańki.

Magda
Magda Mikołajczuk i hutnik Robert Okólski. Fot. Dawid Iwaniec

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to także miejsce prezentowania najwybitniejszych i najciekawszych prac artystów szkła. Aktualnie, do 24 lutego 2014 roku, oglądać można wystawę szklanych arcydzieł Czesława Zubera. - W bryłach szkła optycznego, za pomocą rytów, stworzone są przez artystę bardzo różne formy, w które następnie zapuszczany jest intensywny kolor - opowiada o technice pracy Zubera kuratorka wystawy Hanna Wajda-Lawera. Intensywne barwy, zmienny obraz zależny od kąta patrzenia, pozwalają wciąż na nowo odkrywać szklaną materię.

Pokaz
Pokaz zdobienia szkła. Fot. Tomasz Jefimow

KULTURA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Czym jest krośnieńska ryba? Co charakteryzuje dzieła Ryszarda Paprockiego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

(asz)