Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 28.06.2014

Wrocław europejską stolicą książki. Spotkanie z żywym słowem

W sobotę 28 czerwca Wrocław po raz drugi stanie się Europejską Stolicą Literatury. - Będzie to bezpośrednie doświadczenie mocy tekstu, na dodatek w brawurowych wykonaniach, bo to aktorzy i takie osoby jak Krystyna Czubówna - opowiada Katarzyna Janusik, koordynatorka wydarzenia.
Wrocław europejską stolicą książki. Spotkanie z żywym słowemGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Wrocław europejską stolicą książki (Kulturalna Europa/ Jedynka)
Czytaj także

Europejska Noc Literatury jest nie tylko promocją czytelnictwa, ale również próbą przywrócenia kontaktu z "żywym słowem". - W Polsce nie ma tradycji słuchania razem literatury, co jest bardzo mocno obecne w krajach anglosaskich, gdzie autorzy często wykonują publicznie swoje teksty. U nas spotkania autorskie częściej są rozmową o książce - przyznaje Katarzyna Janusik.
Tego typu imprezy zaczęły się osiem lat temu w Pradze czeskiej. - Tam idea jest nieco inna, bo co roku Noc jest organizowana w jednej dzielnicy. W którymś momencie organizatorzy postanowili zamienić swój projekt w wydarzenie o charakterze europejskim i zaprosili do udziału inne kraje - opowiada Katarzyna Janusik.
W ten sposób doszło do realizacji wrocławskiej edycji Nocy Literatury z 2013 roku, która została przygotowana z największym rozmachem i zgromadziła największą publiczność ze wszystkich tego rodzaju imprez, przygotowanych w siedmiu miastach w Europie. Zaproszono znane osoby, a poza głównym programem przygotowano szereg dodatkowych atrakcji, m.in. czytanie w ciemnościach. - Jest to pomysł, który ma przybliżyć osobom widzącym doświadczenie literatury przez osoby niewidzące i niedowidzące - wyjaśnia koordynatorka. Jak dodaje, przypomina to słuchowisko lub przedstawienie teatralne.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Noc Literatury dzięki swojej otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. Projekt ten z powodzeniem realizowany jest w Europie od wielu lat, a zeszłoroczna edycja we Wrocławiu, pierwsza w Polsce, zgromadziła jedenaście tysięcy Wrocławian i zyskała niezwykle przychylne opinie zarówno prasy jak i uczestników.
Projekt prezentuje jak najszerszej publiczności nieznaną dotąd twórczość współczesnych pisarzy europejskich, piszących w różnych językach i różnej stylistyce. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych lokalizacjach często nie kojarzonych z literaturą, pozwalają odbiorcom doświadczyć mocy prozatorskich opowieści w zupełnie nowy sposób. Zeszłoroczna edycja dała uczestnikom okazję nie tylko do wejścia w niesamowite, różnorodne światy kreowane przez wybitnych artystów, ale także do spotkania z ulubionymi aktorami, pisarzami, wybitnymi postaciami polskiej kultury.

Zabawy z językiem >>>

Tematem tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu jest spotkanie. Spacerując po Wrocławiu 28 czerwca, czytelnicy staną się świadkami niezwykłych interakcji, fantastycznych rozmów - czy intelektualnych, czy bardzo osobistych, pełnych emocji, opisanych ze swadą i rozmachem. Na jeden wieczór wejdą do świata intymnych relacji i wiekopomnych spotkań. Zaproszą ich tam pisarze z dziesięciu krajów: Jaroslav Rudiš z Czech, Florian Illies z Niemiec, Kate Atkinson z Wielkiej Brytanii, Kostas Hatziantoniou z Grecji, Ádám Bodor z Węgier, Karl Ove Knausgård z Norwegii, Drago Jančar ze Słowenii, Kerstin Ekman ze Szwecji, Taras Prochaśko z Ukrainy oraz - jako jedyny autor spoza Europy - laureat Literackiej Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa, którego najnowsza powieść "Dyskretny bohater" zostanie zaprezentowana Wrocławianom niemal pół roku przed premierą. W rolę czytających wcielą się znane postaci polskiego życia kulturalnego: Krystyna Czubówna, Ewa Dałkowska, Elżbieta Golińska, Przemysław Bluszcz, Andrzej Chyra, Redbad Klijnstra, Rafał Kwietniewski, Jan Miodek, Błażej Peszek, Jacek Poniedziałek.
Patronem medialnym projektu jest radiowa Jedynka.
Szczegóły: www.wroclaw2016.pl/enl
Audycję "Kulturalna Europa" prowadziła Magda Mikołajczuk.
sm, pg