Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 07.10.2014

Przekroczyć granicę tekstu, czyli książki przyszłości

Technologie coraz częściej są wykorzystywane w służbie czytelnictwu. Czy w przyszłości książki papierowe zostaną wyparte przez inne nośniki? - Książka budzi wyobraźnię. Nie możemy mieć podawanej treści przez jakieś okulary, ponieważ nie o to chodzi w czytaniu - uważa Oskar Grzelak z wydawnictwa SQN.
Przekroczyć granicę tekstu, czyli książki przyszłościflickr/nuestraherenciaco

Multibooki to książki w elektronicznej postaci, które zawierają interaktywne elementy, jak np. quizy, testy oraz multimedia. To jedna z propozycji, która wykracza poza tradycyjne rozumienie książki. Kolejną jest projekt "Endgame. Wezwanie". - Czytanie ze swej natury jest czynnością intymną; jesteśmy my i tekst, i wszystko się odbywa w naszej głowie. W przypadku "Endgame. Wezwanie" być może uda się tę granicę jakoś przekroczyć - opowiada Robert Chojnacki z wydawnictwa Otwartego. W skład projektu, o którym mówią goście Jedynki wchodzą powieści oraz gra na urządzenia mobilne wykorzystującej technologię geolokalizacyjną, dzięki której po przeczytaniu książki będzie można przez dłuższy czas uczestniczyć w dalszym ciągu tego wydarzenia.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Robert Chojnacki jest przekonany, że książki przyszłości będą przypominały te dzisiejsze. - W tym się zawiera sama istota czytania, czyli rozpoznawania znaków i korzystania ze swojej własnej wyobraźni. Tekst i papier jako takie ciągle się bronią - przekonuje.

Mulibooki, możliwość ingerencji czytelnika w fabułę, aplikacje związane z konkretnym tytułem, hipertekst... Jakie jest zastosowanie nowych technologii w czytelnictwie? Jak będzie wyglądała książka przyszłości z punktu widzenia formy i treści? Wysłuchaj całego programu.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

 

"Rozdroża kultury" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk
(sm)