Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.10.2014

Dopisz zakończenie do powieści Tyrmanda. "Ogłaszając ten konkurs czekamy na cud"

- Frapuje mnie, jak współcześni wyobrażają sobie, co dalej mogło się zdarzyć w powieści "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”. Czy opowieść Tyrmanda stanowiła wstęp do napisania czegoś bardzo poważnego? Czy ciąg dalszy tej opowieści był równie zabawny? To pytanie do uczestników konkursu - powiedział juror, dr Tomasz Makowski.
Leopold Tyrmand pisze na maszynie. Jego minipowieść Wędrówki i myśli porucznika Stukułki pełna jest celnych obserwacji, anegdot i opowiastek romansowych. Jak z dopisaniem zakończenia poradzą sobie uczestnicy konkursu, któremu patronuje Jedynka?Leopold Tyrmand pisze na maszynie. Jego minipowieść "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" pełna jest celnych obserwacji, anegdot i opowiastek romansowych. Jak z dopisaniem zakończenia poradzą sobie uczestnicy konkursu, któremu patronuje Jedynka?PAP/CAF

"Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" to niedokończona mini powieść Leopolda Tyrmanda, w której podążamy za tytułowym bohaterem drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce, od Warszawy przez Kraków po Wilno… - To powieść warta zakończenia, zwłaszcza że poruszane w niej wątki i okoliczności cały czas są dla nas tematem dyskusji, są cały czas żywe - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

/

W książce obecne są wątki autobiograficzne, porucznik Stukułka podąża śladami pisarza i w trakcie okupacji wyjeżdża do Niemiec. - Prawdopodobnie uratowało to Tyrmandowi życie, ale także pozwoliło na poczucie, że w życiu warto ryzykować, podejmować decyzje odważne, których się nie będzie żałowało - uważa dr Makowski, juror literackiego konkursu na zakończenie książki o przygodach por. Stukułki.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Gość audycji "Moje książki" podkreśla, że przykład "Przygód dobrego wojaka Szwejka", czy popularność filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" dowodzą, że "interesują nas historie wojenne opowiedziane zabawnie". Jednak od uczestników konkursu zależy, czy pozostaną przy tyrmandowskim sposobie narracji, czy też przesuną jej reflektor na aspekt okrucieństwa wojny. - Wydaje się, że o II wojnie światowej napisano już absolutnie wszystko i wymyślenie czegoś nowego graniczy niemal z cudem. Ten konkurs, tak naprawdę, czeka na taki cud - zaznacza dyrektor Biblioteki Narodowej.

Rozmowy z ludźmi kultury na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Na jakie elementy adepci sztuki pisarskiej powinni zwrócić szczególną uwagę decydując się na udział w konkursie? Czy w przypadku "Wędrówek i myśli porucznika Stukułki" sprawdzi się tekst ukazujący alternatywny bieg historii Polski i Europy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Magda Mikołajczuk.

Organizatorem konkursu jest wydawnictwo MG. Prace nadsyłać można do czerwca 2015 roku. Szczegóły konkursu, który odbywa sie pod patronatem radiowej Jedynki, znajdziesz TU >>>
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

(asz/ag)