Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 26.11.2015

Salman Rushdie, ciemna strona i wojna światów

- Dżinn u Salmana Rushdiego zdaje się być drugą stroną nas samych, a ciemna strona świata bardzo interesuje samego autora - mówi orientalistka dr Monika Browarczyk.

Wydawnictwo: REBIS Wydawnictwo: REBIS

Salman Rushdie wydał właśnie najnowszą książkę "Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy". Autor łączy w niej historię i legendy, postaci rzeczywiste i baśniowe, prawdę i zmyślenie, by ukazać naszą rzeczywistość z perspektywy odległej przyszłości, w której ludzkość żyje w szczęśliwym, areligijnym świecie.

Urodzony w Indiach brytyjski pisarz krytykował islam jeszcze przed tym, gdy religijny fanatyzm islamistów zaczął zbierać krwawe żniwo. - Byłabym bardzo ostrożna z atakowaniem islamu, szczególnie jeśli pomyślimy o tym, że można to traktować jako przypowieść o wojnie światów i wartości, wojnie dobra ze złem - mówi dr Monika Browarczyk.

Jaka jest analogia pomiędzy Szeherezadą a Salmanem Rushdie? Dlaczego dżinn jest winien temu, że zepsuł nam się samochód? Z jakich powodów w książkach Rushdiego kłócą się ze sobą zażarcie puste miejsca po ludzkich prochach? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: dr Monika Browarczyk (katedra orientalistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), Paweł Goźliński (redaktor naczelny magazynu "Książki")

Data emisji: 25.11.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag