Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 01.08.2016

Powstanie Warszawskie. Od niemych kronik do książki

W 2014 roku do kin trafił film "Powstanie Warszawskie" zmontowany z autentycznych, pokolorowanych i udźwiękowionych, kronik filmowych. Był to pierwszy na świecie dramat non fiction. Na jego podstawie Marcin Ciszewski stworzył książkę "Powstanie Warszawskie - wędrówka po walczącym mieście".
Posłuchaj
  • Marcin Ciszewski o swojej książce pt. "Powstanie Warszawskie - wędrówka po walczącym mieście" (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

- Decyzja o pokolorowaniu i cyfrowym wyostrzeniu obrazu zupełnie zmieniła perspektywę postrzegania zjawiska Powstania, ponieważ uwspółcześniła i przybliżyła tę tematykę odbiorcy przyzwyczajonemu do estetyki filmów hollywoodzkich. Warszawa i postacie zaczęły żyć, stały nam się bliższe - mówi Marcin Ciszewski.

Autor książki opowiada też o tym, jak podczas Powstania mieszały się ze sobą momenty dramatyczne i zabawne, co doskonale widać w filmie. - Jest takie ujęcie, gdzie dziewczyna stoi na warcie z pistoletem maszynowym. Wie, że jest filmowana i dokonuje gigantycznych wysiłków, żeby nie spojrzeć w kamerę i nie uśmiechnąć do operatora - opowiada.

W jaki sposób Ciszewskiemu udało się przełożyć kroniki filmowe na język literatury faktu? Jak autor ocenia decyzje dowódców Powstania Warszawskiego? O tym w audycji.

Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>

Warszawa odda hołd powstańcom. Plan uroczystości >>>

Relacja z 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego >>>

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marcin Ciszewski (autor książki pt. "Powstanie Warszawskie - wędrówka po walczącym mieście")

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 9.19

mg/ab