Świat zza krat

Jak zrozumieć architekturę?

W dzisiejszej audycji Natalia Szczęśniak i Radosław Gajda, autorzy książki "Archistorie", opowiadają o tym, jak odkrywać przestrzeń miast. - Z pytaniami o architekturę jest tak, że nie wiemy, że je mieliśmy, dopóki nie poznamy na nie odpowiedzi - mówi Radosław Gajda.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / 12019
O Audycji

- Polska nie jest dobrze zaprojektowana, polskie miasta są słabo zarządzane, powstaje wiele kiepskich budynków - opowiada Natalia Szczęśniak. - Naszym zdaniem piętnowanie fatalnych rozwiązań na pewno coś da, ale chcemy też wyjść z pozytywnym przykładem, pokazać te rzeczy, które się udają, że architektura jest po to, żeby pomagać nam w życiu, usprawniać je - wyjaśnia.

Autorzy książki przedstawiają w "Archistoriach" m.in. historię bloków, które dzisiaj już są dla nas oczywistym widokiem. - Bloki są odpowiedzią na problem, jaki narósł pod koniec XIX wieku - tłumaczy Radosław Gajda. - Życie w miastach było niezdrowe, niehigieniczne - dodaje.

Na początku XX wieku wiele osób, często sobie obcych, mieszkało w jednym mieszkaniu.- W Warszawie, w mieszkaniu 3-pokojowym, jakie dzisiaj wyobrazilibyśmy sobie jako normalne, mieszkało średnio 8-12 osób - opowiada Radosław Gajda.

Architekci zaczęli się zastanawiać, jak zacząć budować tak, żeby każdy miał dostęp do światła i bieżącej wody. - Bloki to była rewolucyjna idea, która bardzo pomogła miastom i ludziom w nim żyjącym na godne warunki życia, ale teraz widzimy minusy tego rozwiązania - zaznacza Natalia Szczęśniak.

Jak budujemy osiedla? Po co Ludwik XIV kazał zbudować Wersal? Skąd się wzięły katedry? Jakie są najciekawsze budynki w Polsce? Jak rozpoznać wieżowiec: apartamentowiec, biurowiec..? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Natalia Szczęśniak, Radosław Gajda (autorzy książki "Archistorie" oraz twórcy video bloga „Architecture is a good idea”)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 21.11

kwh/kh

Playlista