Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 25.10.2012

Orhan Pamuk – pisarz naiwny i sentymentalny

- Staram się pisać powieści, które będą się ludziom podobały. Przede wszystkim takie, jakie sam chciałbym przeczytać – mówi słynny turecki pisarz Orhan Pamuk, jeden z gości 4. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.
Orhan Pamuk podczas spotkania z czytelnikami w Audytorium Maximum Uniwersytetu JagiellońskiegoOrhan Pamuk podczas spotkania z czytelnikami w Audytorium Maximum Uniwersytetu JagiellońskiegoPAP/Jacek Bednarczyk

Orhan Pamuk jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród literackich, m.in. Prix du Meilleur Livre Étranger, Premio Grinzane Cavour oraz Międzynarodowego IMPAC Dublin Literary Award. W 2006 roku jego pisarstwo doceniła również Szwedzka Akademia, przyznając mu Nagrodę Nobla.

- Życie z Noblem jest naprawdę wielką radością. Przed tą nagrodą byłem tłumaczony na 46 języków, w tym momencie dało mi to wzrost do 62. Mam wielu czytelników na całym świecie i muszę teraz być wobec nich odpowiedzialnym. Rozumiem to w ten sposób, że mam obowiązek pisać dla nich piękną literaturę. Taką, która będzie budziła dobre uczucia - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Orhan Pamuk.

Ostatnio opublikowana w Polsce książka tureckiego noblisty to zbiór esejów – wykładów o byciu czytelnikiem i byciu pisarzem "Pisarz naiwny i sentymentalny".

- Tytuł podkreśla, że istnieją dwie strony tego zawodu. Z jednej strony jest ta naiwność, dziecięcość, brak wyrachowania, talent, który przyszedł od Boga. Nie ma tutaj żadnego niepokoju dotyczącego kwestii moralnych, polityki czy kariery. Po prostu, czyta się i pisze się tak, jakby było się dzieckiem. Druga strona to ten sentymentalizm, dusza, która kalkuluje, czy czytelnik to zrozumie? Na ile jest to polityczne, na ile ma to wydźwięk moralny? To ciągłe niepokojenie się o czytelnika i o odbiór - objaśniał.

Co jeszcze Orhan Pamuk mówił o swoim pisarstwie i czy zamierza porzucić język turecki dla angielskiego - dowiesz się z nagrania audycji.

pg