Logo Polskiego Radia
Jedynka
Ula Czerny 19.04.2013

Muzeum Historii Żydów Polskich: nie zakłamiemy historii

- Młodym pokoleniom chcemy przywrócić pamięć o wieloetnicznej Polsce. Nie zakłamując tej historii, nie przedstawiając jej jako jednej wielskiej pięknej karty, bo tak nie było. Chcemy o tym mówić otwarcie - mówi Łucja Koch z działu edukacji MHŻP.
Muzeum Historii Żydów Polskich: nie zakłamiemy historiifacebook.com/jewishmuseum
Posłuchaj
  • Jedynka z wizytą w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich
  • Wystawy związane z powstaniem w getcie warszawskim
Czytaj także

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich to prosta bryła. Otoczona czterema tysiącami szklanych paneli z napisem "Polin", czyli tu odpoczniesz. Tak w średniowieczu prześladowani na zachodzie Europy Żydzi nazywali Polskę.

Powstanie w getcie - serwis specjalny>>>
- To nie jest muzeum przedmiotów. Będzie około 200 obiektów. Dzięki interaktywnościom widz będzie mógł buszować, dotykać, oglądać. Zostanie odtworzona atmosfera czasów - opowiada Zofia Mioduszewska z działu edukacji w "Magazynie Sztuk Wszelakich" w Jedynce.

''
Każda galeria będzie miała taki swój charakterystyczny element. Perła wystawy znajduje się w galerii prezentującej życie w XVIII wiecznym miasteczku.
- To rekonstrukcja dachu synagogi drewnianej, która znajdowała się w Gwoźdźcu. Zachowała się dosyć dobra dokumentacja z czasów przedwojennych, w projekcie jej odtworzenia brało udział 400 uczestników właściwie z całego świata - opowiada Mioduszewska.
Wystawa główna nie została jeszcze otwarta, ale już prężnie działa program edukacyjny.
- Chcemy tu stworzyć centrum dialogu, dyskusji. Dlatego, trochę symbolicznie w tym budynku jest pięć mostów. One łączą różne przestrzenie. Chcemy, żeby łączyły przeszłość z teraźniejszością, różne pamięci. Wiadomo, że ta historia polsko żydowska jest historią strasznie trudną - mówi Koch.
Muzeum Historii Żydów Polskich zwiedzała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek. "Magazyn Sztuk Wszelakich" prowadził Michał Montowski.