Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 07.07.2013

Pierwsza pomoc genealogiczna na Festiwalu Kultury Żydowskiej

- Zgłasza się do mnie szerokie spektrum ludzi, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich przodków. Bardzo duży ludzi przyjeżdża z zagranicy - mówił w "Niedzieli z radiową Jedynką" Jakub Czupryński, genealog.
Pierwsza pomoc genealogiczna na Festiwalu Kultury ŻydowskiejGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jakub Czupryński o warsztatach genealogicznych na Festiwalu Kultury Żydowskiej (Niedziela z radiową Jedynką)
  • 72-letnia Arona Reiner, malarka, graficzka i autorka komiksów, promowała w Krakowie komiks "Superbabcia" (Niedziela z radiową Jedynką)
Czytaj także

Podczas prowadzonych przez Jakuba Czupryńskiego warsztatów genealogicznych można było dowiedzieć się o praktycznych metodach poszukiwań swych przodków oraz o najważniejszych faktach i mitach dotyczących genealogii żydowskiej. Zainteresowanie było bardzo duże. Część osób próbowała ustalić swoje żydowskie korzenie nawet wbrew faktom.

- Polacy coraz bardziej odkrywają wieloetniczną przeszłość swojego kraju. Wiele osób jest znudzonych takim polskim życiem we własnym sosie. Szukają egzotycznych domieszek, a nam Polakom z tą przedwojenną odmiennością najbardziej kojarzą się chyba właśnie Żydzi. Wiele osób próbuje w związku z tym uparcie tych żydowskich korzeni szukać. Z różnym szczęściem - przyznał Jakub Czupryński.

Festiwal Kultury Żydowskiej w radiowej Jedynce >>>

Bardzo dużo osób zgłaszających się na warsztaty pochodziła zza granicy. - My sobie tego nawet nie wyobrażamy, ale wiele milionów ludzi żyjących poza Polską ma korzenie w naszym kraju. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych panuje teraz moda na odkrywanie korzeni i podróże do miejsc, z których pochodzą rodziny przodków. Polska jest takim miejscem, z którym wiele osób jest związanych. Oczywiście są to ludzie, którzy mają też korzenie żydowskie - mówił genealog.

Rozmawiała Magda Mikołajczyk.

pg