Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 10.01.2014

Spuścizna Jana Karskiego. Od imperatywu moralnego do normy prawa

- Chcieliśmy, żeby o Janie Karskim mówili nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy. By nie ograniczyć tej uniwersalnej postaci, jego heroizmu, wyłącznie do skali polskiej - mówił w Jedynce Jacek Saryusz-Wolski, pomysłodawca i główny współorganizator konferencji i wystawy poświęconej Janowi Karskiemu w Brukseli.
Jacek Saryusz-WolskiJacek Saryusz-WolskiWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Jacek Saryusz-Wolski o wystawie i konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconym Janowi Karskiemu (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Oba wydarzenia zorganizowano w związku z 100 rocznicą urodzin Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Wcześniej wystawa "Jan Karski. Człowiek Wolności" odwiedziła wiele stolic europejskich, Waszyngton i Nowy Jork.

<<<<<<<<< JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI >>>>>>>>>>

- Nie jest łatwo mówić o Janie Karskim w świecie i Europie, gdzie jest mało znany lub nieznany. A nie wystarczy być jego piewcą u nas w kraju. Ta postać i wartości, które Jan Karski przekazywał swoim heroicznym czynem zasługuje na międzynarodowe uznanie. To człowiek, który z własnej woli poszedł do getta i obozu koncentracyjnego, żeby powiedzieć wielkim tego świata o Holokauście - tłumaczył w audycji "Więcej świata" Jacek Saryusz-Wolski.

Radosław Sikorski: świat za mało wie o Janie Karskim >>>

Jak wyjaśnił eurodeputowany PO, w organizację wystawy i konferencji "Odpowiedzialność za Ochronę - Spuścizna Jana Karskiego” zaangażował się m.in. dlatego, że, Jan Karski pochodził z Łodzi. To również rodzinne miasto Jacka Saryusz-Wolskiego. - Sądzę, że szczególna wrażliwość Jana Karskiego na losy eksterminowanej ludności żydowskiej wynikała z tego, że pochodził z miasta wieloetnicznego i wielokulturowego jakim była Łódź - podkreślał polityk.

Zdaniem gościa Jedynki postawa Jana Karskiego, by nie pozostawać obojętnym na cierpienie uciskanych narodów, to dziś więcej niż imperatyw moralny. - To norma prawa międzynarodowego zawarta w szeregu rezolucji ONZ - mówił Jacek Saryusz-Wolski.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

Wystawa i konferencja w Parlamencie Europejskim w Brukseli były międzynarodowym otwarciem Roku Jana Karskiego, ogłoszonego przez polski Sejm. Jednym z patronów konferencji było Polskie Radio.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

pg