Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 01.10.2014

Tyszkiewicz: węgiel pomaga uniezależnić się od Wschodu

Sytuacja górnictwa jest tragiczna - oceniła w radiowej Jedynce wiceprezes PiS Beata Szydło. Robert Tyszkiewicz (PO) mówił, że w sprawie węgla trzeba działać na poziomie unijnym.
Premier Ewa Kopacz w Sejmie z tekstem exposePremier Ewa Kopacz w Sejmie z tekstem exposePAP/Radek Pietruszka

Wiceprezes PiS Beata Szydło mówiąc o expose premier, oceniła, że Ewa Kopacz nie powiedziała o górnictwie nic więcej, o czym mówi PO od 7 lat. - Sytuacja górnictwa jest tragiczna, wydaje mi się, że nie ma pomysłu na górnictwo w koalicji rządzącej  - powiedziała posłanka. Tymczasem, jak podkreśliła, problemy rosną. - Trzeba zastanowić się co zrobić z 5 mln ton węgla zalegającymi na hałdach, ludźmi nie dostającymi wynagrodzenia czy obawiającymi się o swoje zatrudnienie, bo największa firma tego typu, Kompania Węglowa w tej chwili jest w bardzo poważnych kłopotach, podobnie jak Holding Katowicki. Trzeba też powiedzieć, jaka jest strategia dla górnictwa. Co połączeniem górnictwa i energetyki? Co z embargiem na rosyjski węgiel? Co z propozycją PiS, żeby instytucje budżetowe zaopatrywały się w węgiel wydobywany w Polsce? - pytała polityk opozycji. Zaznaczyła, że potrzebne jest myślenie o inwestowaniu w górnictwo i systemowych zmianach w tej branży. Beata Szydło podkreśliła, że rozmowy z górnikami trwają od wiosny i efektu nie widać.

- To najpilniejsze wyzwanie dla rządu - tak o sprawie górnictwa mówił Robert Tyszkiewicz (PO), szef komisji spraw zagranicznych. - Uważam za znaczącą deklarację premier, iż nie poprze systemów emisji CO2, które uderzyłyby w polski węgiel jako fundament naszego miksu energetycznego. Uważam, że nie rozwiążemy tej sprawy systemowo bez uregulowania jej w kontekście europejskim - podkreślił poseł. Dodał, że trzeba pracować na bazie postulatu Donalda Tuska, tworzenia unii energetycznej i uwzględnienia w polityce energetycznej Europy węgla kamiennego. Tyszkiewicz zaznaczył, że to element dywersyfikacji źródeł energii i uniezależnienia się od Wschodu. Poseł PO powiedział, że trzeba m.in. wykorzystać zapowiedź nowego szefa KE o dodatkowych 300 mld euro na inwestycje w sektor energetyczny. Zdaniem posła, te środki można m.in. starać się  wykorzystać dla gruntownej reformy polskiego górnictwa.

Tyszkiewicz mówił, że przestrzegałby przed przenoszeniem wojny handlowej z Rosją na wyższy poziom przez ogłaszanie embarga na węgiel rosyjski. Uważa, że można jednak zaostrzyć kontrole jakościowe. - Państwo ma wiele instrumentów, by nie odwoływać się do tych wojennych, bo to doprowadzi do niekorzystnych retorsji i nie rozwiąże problemu - stwierdził poseł.

Beata Szydło wyraziła obawę, że wszystko skończy się na zapowiedziach.

Gośćmi programu byli wiceprezes PiS Beata Szydło, Robert Tyszkiewicz (PO), przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

agkm/ag

>>>Zapis całej rozmowy