Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 10.10.2014

Ceny energii nie wzrosną? "Pierwszy test Ewy Kopacz"

- Za chwilę pierwszy ważny test dla pani premier, czyli szczyt unijny, na którym zapadną bardzo ważne ustalenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych, szczególnie CO2 - mówi w "Sygnałach dnia" Roman Imielski z "Gazety Wyborczej"

Polska będzie bronić swoich racji w sprawie unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Tak po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej mówiła premier Ewa Kopacz. Odwoływała się do swojego expose, w którym zadeklarowała, że jej rząd nie zgodzi się na takie cele unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, które wpłynęłyby na wzrost cen energii. Chodzi o propozycję Komisji Europejskiej, by Wspólnota do 2030 roku obniżyła emisję dwutlenku węgla o 40 proc. poniżej poziomu z początku lat 90. Cel, któremu Polska sprzeciwia się w obawie o koszty dla naszej gospodarki, będzie omawiany podczas najbliższego szczytu UE w dniach 23-24 października w Brukseli.

Roman Imielski podkreśla, że Polska w obszarze polityki energetyczno-klimatycznej zrobiła w ostatnich 20 latach bardzo dużo. - Ograniczenie emisji gazów cieplarniach przez wprowadzenie nowych technologii w Polsce i wprowadzenie nowych rozwiązań również prawnych ograniczający tę emisję spowodowało, że nasza energetyka zrobiła i tak cywilizacyjny krok - zaznacza gość Jedynki. Jego zdanem, szczyt zakończy się "konsensusem win-win". - Tak żeby każdy, kto wyjeżdża z tego szczytu, że coś dla siebie ugrał - dodaje publicysta.

Cezary Gmyz ("Do rzeczy") podkreśla, że w Polską energetykę trzeba bardzo dużo zainwestować. - Ewa Kopacz zapewne zrobi wszystko, żeby ceny energii w Polsce nie wzrosły, ale problem polega na tym, że są czynniki kompletnie, czy też mało od niej zależne. Takimi czynnikami jest między innymi stan linii przesyłowych, cena węgla czy stan naszych kopalni - ocenia gość "Sygnałów dnia".

Publicysta przypomina także, że w czwartek poinformowano, iż do 2025 powstanie w Polsce elektrownia atomowa. - Niezależnie od tego, jak kto jest pro-ekologiczny, czy pro-węglowy to musi przyznać, że najtańszą energetyką w tej chwili jest energetyka atomowa - ocenia Cezary Gmyz zaznaczając jednocześnie, że na elektrownię atomową musimy poczekać jeszcze 11 lat, w problemów w polskiej polityce energetyczno-klimatycznej już teraz jest wiele

Publicyści mówili także o zjednoczonej prawicy oraz Unii Europejskiej, która chce zachęcić internetowych gigantów: Microsoft, Google, Facebook i Twitter do współpracy w walce z dżihadystami.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Na "Sygnały dnia" zapraszamy od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

kh,tj

>>>Zapis całej rozmowy