Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 02.01.2015

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych: dialog z ministrem zdrowia nadal jest możliwy

- Strony muszą jednak rozmawiać bez zacietrzewienia i epatowania opinii publicznej wojenną retoryką, która do niczego nie prowadzi - mówił w Jedynce dr Michał Sutkowski.
Zdaniem rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych w negocjacjach z ministerstwem zdrowia zabrakło merytorykiZdaniem rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych w negocjacjach z ministerstwem zdrowia zabrakło merytoryki Jacek Konceki/ Polskie Radio

Na dzień 2 stycznia co piąty lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie podpisał kontraktu na leczenie w 2015 roku. Największe problemy z dostaniem się do lekarza mogą mieć pacjenci między innymi w województwach opolskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Zdaniem ministerstwa zdrowia, chorzy, których nie przyjmą lekarze rodzinni, mogą się zgłaszać na izby przyjęć i do szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Dr Michał Sutkowski argumentował, że szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjąć nie są przeznaczone dla pacjentów opieki podstawowej. - To jest proteza, rozwiązanie na kilka dni. Problem nie pojawia się jeszcze dzisiaj. Ujawni się z bardzo dużą mocą od 7 stycznia - powiedział. Jego zdaniem, problem 2 stycznia 2015 r. polega na tym, że od lat nie istnieje sensowny,  merytoryczny i pozbawiony polityki dialog między ministerstwem zdrowia, a środowiskami ochrony zdrowia.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych tłumaczył, że perspektywa, którą zakłada ministerstwo zdrowia nie może dotyczyć tylko pacjentów albo tylko pracownika ochrony zdrowia. Jak podkreślał, ona powinna łączyć. - Byłem członkiem zespołu negocjacyjnego w rozmowach z ministrem zdrowia. Brak porozumienia jest wynikiem niezrozumienia przez obie strony wzajemnych potrzeb. W tym jest klucz do rozwiązania problemu - powiedział dr Sutkowski.

Wyjaśniał też, że lekarzom, którzy w piątek 2 stycznia nie otworzyli gabinetów skończyły się umowy. - To nie jest strajk. Prawdą jest, że koledzy lekarze są również przedsiębiorcami i nie dla zysku, ale dlatego, że jest to rodzaj partnerstwa prywatno-publicznego, nie mogą utracić płynności finansowej. Inaczej znikną przychodnie i pacjenci nie będą mieli się gdzie leczyć - dodał.

Dr Michał Sutkowski zaapelował również, by podpisać umowy z lekarzami np. do 30 września 2015 roku, oraz by w parlamencie tej kadencji jeszcze raz odbyła się debata na temat stanu służby zdrowia, która jest niedofinansowana i źle zorganizowana.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Michał Sutkowski (rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 02.01.2014

Godzina emisji: 12.30

tj, pg