Logo Polskiego Radia
Jedynka
Damian Nejman 11.12.2018

Pediatra Andrzej Radzikowski: szczepienia nie są działaniami zero-jedynkowymi

- Jeśli ktoś by chciał znaleźć lek, który nie ma działań ubocznych, czyli de facto kamień filozoficzny alchemików ze średniowiecza, to go nie znajdzie, bo nie ma takiego leku - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Radzikowski.
Posłuchaj
  • Prof. Andrzej Radzikowski o szczepieniach (W samo południe/Jedynka)
Czytaj także

- Szczepienia nie są działaniami zero-jedynkowymi, ponieważ jeśli ktoś się zaszczepi np. przeciw pneumokokom to ma ok. 70% szans, że nie zachoruje na takie choroby. Jeśli ktoś by chciał znaleźć lek, który nie ma działań ubocznych, to nie ma takiego leku. Chodzi o to, żeby działania uboczne były coraz mniejsze, a skuteczność coraz większa - powiedział prof. Andrzej Radzikowski.

Ruch antyszczepionkowy wysuwa wiele argumentów przeciw obowiązkowym szczepieniom. Gość audycji przyznał, że "na początku powstania tej organizacji podszedłem do niej z nadzieją, że będzie to ważny sojusznik świata nauki w walce o coraz lepsze szczepienia, bo kiedyś jakość naszych szczepień odbiegała od tych, które były na zachodzie". - Tymczasem, niestety, okazali się oni totalną opozycją i to jest bardzo bolesne. Wyciągamy do nich ręce, chcemy by byli naszymi sojusznikami, ale straszą ludzi niepotrzebnymi i wymyślonymi rzeczami - stwierdził pediatra.

Andrzej Radzikowski odniósł się także do zaniechań po stronie lekarzy. - Uważam, że lekarze mają za mało czasu, aby wytłumaczyć wszystkie działania ubocze i wtedy ludzie nie będą zaskoczeni, że po szczepieniu dziecko ma gorączkę lub boli go głowa. Najważniejsza jest rozmowa z pacjentem i w tej kwestii są pewne zaniedbania ze strony lekarzy - przyznał gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście:  prof. Andrzej Radzikowski (lekarz dzieci i rodziny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 12.13

db/ag