Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 26.11.2019

Ekspert: nowy przewodniczący Rady Europejskiej to polityk doświadczony

- Donald Tusk wyraźnie pokazał, że nie odpowiada mu wyłącznie rola organizatora i że jednak będzie wspierał polską opozycję. To było widać i niestety przełożyło się źle na ocenę polskiej pozycji w Unii Europejskiej - mówi w "Więcej Świata" prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Czy przewodniczący elekt Rady Europejskiej Charles Michel naprawi relacje na linii Warszawa - Bruksela?
Posłuchaj
  • Rada Europejska, Oleg Sencow, wybory prezydenckie w USA, okręt podwodny z kokainą (Jedynka/ Więcej Świata)
Czytaj także

Do Polski przyjechał przewodniczący elekt Rady Europejskiej Charles Michel. Spotkał się on z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef polskiego rządu poinformował po spotkaniu, że następca Donalda Tuska zaprezentował całkowicie nowe podejście do wielu kwestii związanych z Unią Europejską.

- Wierzę, że razem z nowym przewodniczącym będziemy w stanie zastosować nowe podejście do tego, żeby wypracowywać nawet w tych najtrudniejszych sprawach zdrowy kompromis. Ze strony Polski jest taka gotowość, choć oczywiście będziemy walczyć o nasze interesy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kim jest Charles Michel?

Czy Charles Michel może zapewnić Polsce nowy rozdział w relacjach z Brukselą? - Zawsze tak jest na początku, że kiedy w grę wchodzi nowe nazwisko i kiedy nowa osoba obejmuje tak ważne stanowisko, wszystkie państwa, które funkcjonują w Radzie Europejskiej, mają taką nadzieję. Tu wydaje się słusznie - ocenia prof. Genowefa Grabowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier po spotkaniu z nowym szefem Rady Europejskiej: Polska jest otwarta na dialog

Ekspert Jedynki dodaje, że fotel szefa Rady Europejskiej po raz drugi obejmuje belgijski polityk. Pierwszym był Herman Van Rompuy. - Charles Michel ma tylko 43 lata, a więc należy do pokolenia, w którym funkcjonuje również premier Mateusz Morawiecki (…). Mimo młodego wieku jest doświadczonym politykiem. Pochodzi z politycznej rodziny, która jest mocno osiadła w realiach Belgii. Jego ojciec Louis Michel był wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych, posłem, senatorem przez kolejne kadencje, a w końcu członkiem Komisji Europejskiej, tj. komisarzem ds. rozwoju i pomocy humanitarnej w latach 2004-2009 - słyszymy.

Donald Tusk nie był bezstronny i wspierał polską opozycję

Do tej pory na relacjach Warszawy z Brukselą mocno ciążył wewnętrzny konflikt polityczny, który został wyniesiony poza granice Polski. Koncentrował się on wokół poprzedniego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

- Sam fakt powtórnego wyboru Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej wyraźnie wskazywał, że Polska nie udziela poparcia Donaldowi Tuskowi. Z tego powodu, że w sporze wewnętrznym zaczął doszukiwać się elementów, które mają wzmocnić jego pozycję. Mimo że powinien być bezstronny, co jest zadaniem przewodniczącego Rady Europejskiej - tłumaczy prof. Genowefa Grabowska.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Zbigniew Kuźmiuk: przyjazd Charlesa Michela to dobry prognostyk

Zdaniem prof. Genowefy Grabowskiej przewodniczący Rady Europejskiej musi wykonywać funkcję organizatora i nie wychodzić z tej roli. - Donald Tusk wyraźnie pokazał, że nie odpowiada mu wyłącznie rola organizatora i że jednak będzie wspierał polską opozycję. To było widać i niestety przełożyło się źle na ocenę polskiej pozycji w Unii Europejskiej. Wyniesienie naszego wewnętrznego sporu poza granice Polski, było błędem. Wszyscy widzieliśmy i wszyscy wiedzą nadal, że tego sporu nie rozwiąże Europy. Ten spór musi być rozwiązany tu w kraju - dodaje.

W jaki sposób Charles Michel chce zrozumieć oczekiwania poszczególnych państw Unii Europejskiej? Czy Charles Michel będzie w stanie rozwiązać europejskie konflikty? Czy Komisja Europejska będzie traktować wszystkie państwa członkowskie w taki sam sposób?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Do Strasburga na sesję Parlamentu Europejskiego przyjechał ukraiński reżyser Oleg Sencow, zeszłoroczny laureat Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli. Ukraiński filmowiec odebrał nagrodę z rocznym opóźnieniem, ponieważ był więziony w łagrze na Syberii. O tym wydarzeniu korespondencja Karola Surówki.

- Coraz ciekawiej wygląda amerykańska gra wyborcza o Biały Dom. Do rozgrywki włączył się miliarder Michael Bloomberg. O prezydenckiej kampanii wyborczej w USA rozmowa z Arturem Wróblewskim z Uczelni Łazarskiego.

- Hiszpańska policja we współpracy z portugalskimi organami ścigania przejęła niedaleko przygranicznej miejscowości Cangas okręt podwodny z trzema tonami kokainy na pokładzie. Zarekwirowana przez żandarmerię jednostka to pierwszy transatlantycki okręt podwodny z kokainą, jaki przejęto na wodach terytorialnych Hiszpanii. Pochodząca z Gujany Francuskiej jednostka mogła pomieścić do sześciu ton narkotyków. O pomysłowości i nowoczesności przemytników narkotyków felieton Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego), prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie)

Data emisji: 26.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.28

DS