Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 27.11.2019

Ekspert o przyszłości UE: bardzo istotnym wyzwaniem jest utrzymanie spójności

Ursula von der Leyen jest oficjalnie szefową Komisji Europejskiej. Parlamentu Europejski zatwierdził w środę skład nowej Komisji Europejskiej. Nowa przewodnicząca przedstawiła europosłom swój plan dla Europy. Niemiecka polityk zapowiedziała miedzy innymi transformację ekologiczną, regulacje cyfrowe i inwestycje w innowacje.

Ursula von der Leyen mówiła w Strasburgu, że Unia Europejska powinna nie tylko rozwiązywać kryzysy, ale też patrzeć w przód. W ostatnich dwóch latach UE znacząco zajmowała się sprawą brexitu, jednak przewodnicząca - elekt w swoim wystąpieniu powiedziała zaledwie kilka zdań na temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

- Brexit jest wyzwaniem krótkoterminowym, natomiast w dłuższej perspektywie są ważniejsze sprawy. Dzisiaj jest cała gama różnych rzeczy, którymi Komisja musi się zająć, ale dla Unii są najważniejsze trzy obszary: pierwszy to gospodarka, napędzanie innowacji, druga klimat  i trzeci utrzymanie spójności w Unii Europejskiej w takim składzie jakim ona będzie po Brexicie - zauważa dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

1200_Komisja_Europejska_shutterstock.jpg
Skład nowej Komisji Europejskiej zaakceptowany. Nie będzie w niej Brytyjczyka

Gość audycji zaznacza, że aby Europa żyła w czystym środowisku potrzebna jest głęboka transformacja gospodarek. - Różnie wypowiadają się politycy i zaczynamy nie mieć poparcia naszego głównego do tej pory sojusznika zachodniego, czyli Stanów Zjednoczonych, a Europa nie będzie liderem tych procesów, jeżeli sama nie będzie demonstrować, że jest zielona. (...) Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo kosztowny proces, ale jest niezbędny, jeżeli chcemy żyć na zdrowej planecie - dodaje. 

Utrzymanie spójności 

Trzecim bardzo istotnym wyzwaniem jest utrzymanie spójności w Unii Europejskiej - zauważa ekspert. - Ta spójność to jest o tyle teraz wyzwanie, że Komisja Europejska jest pośrodku gry interesów i będzie to wymagało ogromnej ekwilibrystyki umiejętności politycznych tej Komisji. (...) Nie uda się utrzymać spójności europejskiej, jeżeli nie będą nadrzędne wspólne interesy - wyjaśnia.

nowa ke pap 1200.jpg
Nowa Komisja Europejska może zacząć pracę. Komentarze europosłów

Wyzwanie migracji 

- Chcemy eliminować nielegalną migrację i uszczelniać granicę i nie dopuszczać do migracji w takiej skali, jaka miała miejsce w kryzysie migracyjnym. Jeżeli chodzi o legalną migrację to chcemy nią dobrze zarządzać, dlatego że Europa potrzebuje migrantów zwłaszcza tych ekonomicznych. (...) Jest pytanie w jakiej liczbie i czy będzie dla nich oferta na rynku pracy UE, w jaki sposób ich integrować i w jaki sposób prowadzić politykę ich asymilacji. Różne kraje mają różne potrzeby - dopowiada gość audycji. 

NATO 

Agencja Reuters poinformować wczoraj wieczorem o tym, że krotko przed jubileuszowym 70. szczytem NATO Turcja blokuje zatwierdzenie planów dotyczących Europy Środkowo - Wschodniej czyli Polski i krajów bałtyckich. NATO uznało kurdyjskich bojowników za terrorystów. - To nie tylko chodzi o kłopot z Turcją. Wydaje mi się, że mamy do czynienia w stosunkach międzynarodowych (zwłaszcza jak patrzymy na jedność Zachodu), że jedności już nie ma, że mamy argumenty siły, a nie siły argumentów - mówi dr Małgorzata Bonikowska. 

Ponadto w audycji: 

wybory w Wielkiej Brytanii z perspektywy Szkotów - relacja Adama Dąbrowskiego z Edynburga

- podsumowanie pielgrzymki papieża Franciszka do Azji. Gościem w studiu był Krzysztof Gołębiowski z KAI. 

-  kradzież kosztowności ze skarbca Grünes Gewölbe w Dreźnie. więcej w materiale K. Semaan


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych),  Krzysztof Gołębiowski (Katolicka Agencja Informacyjna)

Data emisji: 27.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans