Logo Polskiego Radia
Jedynka
Kamil Starczyk 06.03.2020

Kurtyka o pakiecie klimatycznym: nie można karać Polski za to z jakiej pozycji startuje

- Wyjątkowa sytuacja Polski wymaga nie mniej, a więcej solidarności europejskiej, bo nie jest tak, że jeżeli jeden kraj startuje z innej pozycji niż pozostałe, to trzeba go za to ukarać. To by było nielogiczne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu Michał Kurtyka.

Tobiszowski 663.JPG
Europoseł PiS: Polska powinna być aktywna w dyskusji nad Zielonym Ładem

Pakiet klimatyczny ma na celu zapewnienie realizacji założeń Unii Europejskiej dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Komisja Europejska stawia na to, aby w 2050 roku Unia Europejska osiągnęła neutralność klimatyczną. 

Niektóre kraje np. Dania postulują, żeby ten termin przyspieszyć o 10 lat i już w 2040 roku Unia ograniczyła emisję CO2 do ok. 50 proc. w stosunku do 1990 roku. - Widzimy w tym procesie dla nas zarówno szansę, jak i wyzwania - ocenił minister Michał Kurtyka.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Hipokryzja UE ws. węgla. Gani Polskę, toleruje otwieranie kopalni w Niemczech

Gość Polskiego Radia podkreślał, że zostało to odzwierciedlone w konkluzjach szczytu Rady Europejskiej z grudnia zeszłego roku. - Wszystkie państwa zgodziły się wtedy, że cel neutralności klimatycznej będzie przyświecał całej Unii Europejskiej w perspektywie 2050 roku - wskazywał.

- Wtedy też państwa UE uznały, że Polska ma specyficzny punkt startu i nasze tempo dochodzenia do ograniczenia emisji musi być nieco inne - dodał.

węgiel kopania Gdynia 1200.jpg
Zaawansowane technologie nadzieją dla polskiego węgla?

"Zróbmy plan, który będzie wiarygodny"

Gość Polskiego Radia podkreślał, że zagwarantowanie jednocześnie bezpieczeństwa energetycznego, jak i społecznego czy gospodarczego, jest dla kraju takiego jak Polska bardziej wymagające. - Dyskusja na temat tego, jaki powinien być plan w krótszej perspektywie, czyli do 2030 roku, ma być przeprowadzona po tym, gdy Komisja Europejska przygotuje dokument zwany oceną wpływów - mówił.

- To postulat, który bardzo akcentowaliśmy. Jeżeli chcemy mieć wspólnie poczucie, że jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel, zbadajmy to i zróbmy plan, który będzie dla nas wszystkich wiarygodny - dodał minister.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Smog. Diesle, kopciuchy, kominy" - czy radzimy sobie ze smogiem?

Michał Kurtyka tłumaczył, że chciałby, aby wątek klimatyczny został uwzględniony w dyskusji budżetowej. - Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego rozmawialiśmy z Komisją Europejską o tym, że więcej, a nie mniej środków powinno płynąć do Polski w związku z wdrożeniem założeń pakietu klimatycznego - wskazywał.

komin dym 1200.jpg
Program Czyste Powietrze do liftingu. Ma być szybciej, łatwiej i prościej

Zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Minister mówił o zmianach w programie "Czyste Powietrze". - Program będzie uproszczony, zarówno sam wniosek, jak i procedury. Zrezygnowaliśmy z całego szeregu weryfikacji na rzecz oświadczeń. To większe zaufanie do beneficjenta - wyjaśniał.

Michał Kurtyka wskazywał, że na poziomie lokalnym urzędnicy posiadają najlepszą wiedzę, do kogo dotrzeć ze wsparciem. - Nie zawsze to jest problem finansowy. Dla osób starszych może to być problem z wypełnieniem wniosku - tłumaczył.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Minister środowiska: program "Czyste Powietrze" działa nieustannie

- Wydanie decyzji skróciliśmy z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)
Data emisji: 06.03.2020
Godzina emisji: 08.15

kstar/ag