Logo Polskiego Radia
Jedynka
Izabela Tomaszewska 17.09.2020

"Powinniśmy przede wszystkim pamiętać". Prof. Żaryn w rocznicę ataku ZSRR na Polskę

- Nie powinniśmy być zdrajcami dziedzictwa, tylko przenosić z pokolenia na pokolenie o nim prawdę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Profesor tłumaczył, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach z 17 września 1939 roku.

- Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, choć my sami, Polacy, oczywiście pamiętamy w zdecydowanej większości, iż nasze położenie geopolityczne nie pierwszy i nie ostatni raz w tych datach 1 i 17 września dało o sobie znać - stwierdził prof. Żaryn. Dodał, że "podmiotowość Europy Środkowej, także naszej niepodległości, jest w dużej mierze uwarunkowana z jednej strony agresywnością, która kryje się w tradycjach tych dwóch sąsiadów, a więc także dzisiaj Rosji, a niegdyś Związku Sowieckiego".

PAP Armia Czerwona Częstochowa 1200.jpg
17 września 1939 - zdradziecki atak Stalina na Polskę

Według profesora "wykonaliśmy w narodzie dużo w ciągu ostatnich 30 lat" w tym zakresie. Obecnie powinniśmy, jak zauważył, "skupić się na polityce zewnętrznej", jeśli chodzi o historię i pamięć o niej.

- Nie powinniśmy być zdrajcami dziedzictwa, tylko przenosić z pokolenia na pokolenie o nim prawdę - podkreślił profesor.

Posłuchaj
08:50 żaryn jedynka.mp3 Prof. Jan Żaryn w rocznicę ataku ZSRR na Polskę (Jedynka/W samo południe)

 

Gość radiowej Jedynki zauważył, że "należy zarówno opinię publiczną utrzymywać w stanie wiedzy na temat historii Polski, by można było tę historię spożytkować do dzisiaj rozumianego patriotyzmu, do dzisiaj przeżywanej miłości do ojczyzny, także do woli, ochoty, byśmy byli narodem niepodległym".

Zaznaczył przy tym, jak ważne jest, by "także w polityce zagranicznej Polski ta świadomość historii nie omijała urzędników, dyplomatów.

Czytaj także:

Profesor odniósł się także do polityki historycznej Rosji. -Choć jest to bardzo przykre, dzisiejsza Rosja, tak często odwołująca się do wypracowanych przez propagandę stalinowską wersji udziału Związku Radzieckiego w rzekomym wyzwalaniu Europy w XX, jest nadal gotowa do ponawiania takich właśnie wyzwoleń - stwierdził prof. Żaryn.

Zaznaczył, że "musimy być nosicielami tej jedynej prawdy także o wrześniu 39 r." Dodał, że według niego nie jest to proste, bo "politycy są mniej skłonni, by rozpamiętywać to, co jest rzeczywiście u fundamentu 1939 r." Przypomniał, że tym fundamentem jest "brak zgody imperialistów niemieckich i sowieckich (...) na traktat wersalski i dalszy ciąg, czyli traktat ryski".

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jan Żaryn

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 12.30

itom