Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 24.11.2020

Relacje UE-USA za prezydentury Bidena. Piotrowski: Michelowi chodzi o nowe otwarcie

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przeprowadził rozmowę z Joe Bidenem, który - wszystko na to wskazuje - będzie nowym prezydentem USA. - Pól do współpracy jest prawdopodobnie więcej niż kwestii spornych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Czy tak faktycznie będzie?
Posłuchaj
  • Relacje USA - UE, nowa premier Litwy, lockdown we Francji, turecki statek handlowy (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Posłuchaj
19:15 PR1_MPLS 2020_11_24-17-32-24.mp3 Relacje USA - UE, nowa premier Litwy, lockdown we Francji, turecki statek handlowy (Jedynka/Więcej świata)

Charles Michel napisał na Twitterze, że była to wspaniała rozmowa i jest to nowy początek globalnego partnerstwa Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Różne spojrzenia na współpracę

Biden, Kеrry.jpg
USA: sztab Joe Bidena ogłasza nazwiska przyszłych ministrów i szefów agencji

Obecnie w Europie istnieją dwie całkowicie inne oceny relacji transatlantyckich. Polska bowiem oczekiwałaby braku zmian, a nie nowego otwarcia. - Spojrzenia są na pewno różne z powodu tego, że państwa takie jak Polska, patrzą trochę bardziej przez pryzmat NATO, ponieważ relacje za prezydentury Trumpa udało się utrzymać na przyzwoitym poziomie. Oczywiście retoryka USA zmieniła się, ale te relacje jakoś funkcjonowały w sposób bardziej dwustronny niż wielostronny - komentuje Mateusz Piotrowski.

Ekspert Jedynki przyznaje, że z kolei "współpraca USA z Unią Europejską jednak za prezydentury Trumpa padła". -To raczej tutaj chodzi o to nowe otwarcie. Nie widzę podstaw, żeby jakoś szczególnie obawiać się. Nawet z perspektywy państw Europy Środkowo-Wschodniej, zacieśnienie współpracy oraz rozmawianie i próba wypracowania rozwiązania sporów, które niewątpliwie będą między USA a UE, będzie raczej dobre dla Europy - słyszymy.

Zainteresowanie Europą

Zdaniem Charlesa Michela silna UE i silne USA, które będą współpracować, mogą kształtować globalny program oparty na współpracy, multilateralizmie, solidarności i wspólnych wartościach. Czy rzeczywiście USA będą tak zainteresowane UE?

- Europa będzie też istotnym graczem chociażby w kwestii Chin. Nie chodzi tylko o niwelowanie wpływów rosyjskich, ale także chińskich, aby Chin za bardzo nie wpuścić (do Europy - red.). W tym przypadku współpraca z UE jest bardzo istotna. Pól do współpracy jest jeszcze więcej, na przykład kwestie klimatu, które Biden stawiał bardzo wysoko w kampanii. Tych pól jest prawdopodobnie więcej niż kwestii spornych - twierdzi Mateusz Piotrowski.

Mateusz Piotrowski zauważa, że objęcie urzędu przez Joe Bidena będzie wiązało się z powrotem normalnych relacji na linii Waszyngton - Berlin. Dodaje również, że relacje Stanów Zjednoczonych z UE powinny być lepsze niż za kadencji Donalda Trumpa.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Sejm zatwierdził nową premier Litwy Ingridę Szimonyte z konserwatywnego Związku Ojczyzny - Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), który wygrał październikowe wybory parlamentarne. Korespondencja Kamila Zalewskiego z Wilna.

- W Paryżu i na przedmieściach stolicy, mimo obowiązującego lockdownu, organizowane są nielegalne, potajemne imprezy na kilkaset osób. Wykazują śledztwa dziennikarskie francuskich mediów. Materiał Katarzyny Semaan.

- Turcja ostro zaprotestowała przeciwko niedzielnej próbie zrewidowania jej statku handlowego przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która uczestniczy na Morzu Śródziemnym w misji kontroli przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do pogrążonej w wojnie domowej Libii. Rozmowa z dr. Mariuszem Marszewskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Mariusz Marszewski (Ośrodek Studiów wschodnich)

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 17.32

DS