Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 24.04.2012

Greenpeace: elektrownia jądrowa ryzykowna i nieopłacalna

Pod koniec marca ministerstwo gospodarki rozpoczęło kampanię informacyjno-edukacyjną nt. energetyki jądrowej. Budowie elektrowni atamowej w Polsce sprzeciwia się Greenpeace, który w swojej kampanii pokazuje negatywne skutki takiej inwestycji.
ElektrowniaElektrownia Glow Images/East News

- Nasza kampania ma na celu zwrócenie uwagi na te aspekty, które są niewygodnie do przedstawienia przez inwestora i ministerstwa gospodarki. Zwracamy uwagę na kwestię bezpieczeństwa, na nierozstrzygniętą do tej pory kwestię składowania odpadów radioaktywnych, na kwestię finansowanie tej inwestycji i jej ekonomiczny sens. Wyliczenia m.in. prof. Mielczarskiego mówią, że prąd z elektrowni jądrowej będzie najdroższą formą produkowania energii w Polsce - mówiła w "Sygnałach dnia" Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Oprócz aspektu ekonomicznego gość Jedynki wskazywał na ryzyko katastrofy ekologicznej, jakie niesie za sobą budowa elektrowni jądrowej. Tymczasem, jak podkreślała Katarzyna Guzek, rezygnacja z tej inwestycji może odbyć się bez straty dla polskiej gospodarki energetycznej.

- Możemy produkować energię z bezpiecznych źródeł odnawialnych. Możemy wykorzystywać wiatr, słońce, biomasę, czy geotermię do produkcji energii. Wystarczy, że rząd da odpowiedni impuls do rozwoju nowoczesnych, rozproszonych technologii opartych na źródłach odnawialnych.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

Więcej o stanowisku Greenpeace ws. planów budowy elektrowni atomowej w Polsce w nagraniu audycji.

pg