Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 25.07.2012

Poseł PiS zarzuca PO, że chce ukryć afery

PiS uważa, że nie należy wprowadzać związków partnerskich do prawodawstwa, bo to deprecjonowałaby instytucję małżeństwa - oświadczył poseł Andrzej Duda.
Andrzej DudaAndrzej DudaWojciech Kusiński/PR

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, pod koniec sierpnia, klub Platformy Obywatelskiej przedyskutuje projekt ustawy o związkach partnerskich, autorstwa posła PO Artura Dunina. Czy PiS zmieni w tej sprawie poglądy? Andrzej Duda w magazynie "Z kraju i ze świata” mówił, że jego partia jest przeciwna legalizacji związków partnerskich, jako "niszczących” instytucję rodziny. Jak dodał , jeśli ludzie chcą ze sobą przebywać, nikt im tego nie zabrania.

Duda uważa ponadto, że PO "mami wyborców” już po raz kolejny projektami ustaw o związkach partnerskich. Przypomniał, że ten temat był żywy m.in. w czasie kampanii wyborczej. - Projekty te można nazwać "opowieściami dziwnej treści", realizowanymi przez PO, tylko po to, by pokazywać że coś się dzieje. Sprawa związków - to też bardzo dobry temat zastępczy, służący przykrywaniu niekompetencji rządu, różnych afer - ocenił Andrzej Duda.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

W tym kontekście przypomniał, że PiS chce powołać komisję śledczą po publikacji tzw. taśm PSL. Według Dudy, Platforma Obywatelska obawia się sejmowej kontroli nad tym co się dzieje w spółkach skarbu państwa i spółkach zależnych, a także sposobem sprawowania przez rząd nadzoru nad spółkami. Tym właśnie miałaby się zająć komisja śledcza, PiS złożył projekt uchwały w tej sprawie. - Premier powinien był nadzorować spółki i agencje przez cały czas. - Pytanie, co do tej pory robił? Pokazuje w ten sposób swoją niekompetencję - pytał poseł PiS. Oświadczył, że PO ma „od dawna poczucie bezkarności”. Ocenia, że przyczyniło się do tego na przykład rozwiązanie sprawy afery hazardowej.

Czy batem na patologię będą prywatyzacje pańśtwowych przedsiębiorstw? Według Andrzeja Dudy - nie, gdyż zazwyczaj oznaczała ona rozkradanie państwa. Podkreśla, że państwo musi się z czegoś utrzymywać, nie tylko z VAT-u, PIT-u i CIT-u. - Nie wolno sprzedawać majątku narodowego, wprost przeciwnie - podkreślił.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

agkm