Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 06.02.2013

NFZ coraz więcej wydaje na leczenie raka

- Przez ostatnie pięć lat środki na onkologię wzrosły o 300 procent – powiedziała szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz w radiowej Jedynce.
Agnieszka Pachciarz, prezes NFZAgnieszka Pachciarz, prezes NFZWojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
  • Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz w "Sygnałach dnia" w Jedynce
Czytaj także

Do 2015 roku obowiązuje narodowy program zwalczania chorób nowotworowych, o czym ostatnio mówił w Jedynce dr Janusz Meder. W nowym programie postuluje większe środki, na równy dostęp do nowoczesnej diagnostyki, do leczenia, do rehabilitacji onkologicznej.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz tłumaczyła w "Sygnałach dnia", że program jest uchwalany przez parlament, a projekt przygotowuje resort zdrowia. Ministerstwo zapytało jednak Fundusz o zdanie w sprawie tego projektu. NFZ odpowiedział, że w tym programie większy nacisk powinien być położony na profilaktykę, a mniejszy na zakupy sprzętu.

Agnieszka Pachciarz mówi, że program ten jest finansowany z odrębnych środków, w gestii resortu zdrowia. To dodatek do głównych pieniędzy na onkologię. – Jednak przez ostatnie pięć lat, środki na onkologię wzrosły o 300 procent – powiedziała Agnieszka Pachciarz. To wydatki na leki i terapie, na przykład radioterapię. Prognozy w sprawie zachorowań nie są optymistyczne. Prezes NFZ mówi, że w minionym roku, w pierwszym półroczu, wydano o 100 mln złotych więcej na leki chemioterapeutyczne niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Jeśli chodzi o system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ), prezes ocenia dobrze pierwszy miesiąc. Pod koniec stycznia na 22 tysiąca podmiotów, które mają umowy z NFZ, około 100 nie uruchomiło jeszcze łącza – powiedziała Agnieszka Pachciarz. Teraz trwa rozliczanie. Według prezes NFZ onad 90 procent danych wysyłanych do funduszu zawiera 100 procent wymaganych danych.

Istnieje problem, jak chronić dane gromadzone przez system. Na 2014 rok przygotowywany jest informator dla pacjenta. Na początku będą tam dane organizacyjne, pokazujące wizyty pacjenta, jego uprawienia. Karta zdrowia to dopiero przyszłość.

Szefowa NFZ powiedziała, że Fundusz opiniuje zmiany dotyczące centrali NFZ. Docierają informacje o likwidacji centrali. Nie odbiera takiej propozycji jako specjalnie rewolucyjnej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę