Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 06.10.2013

Minister rolnictwa: pieniędzy dla rolników jest więcej

W obecnej perspektywie na płatności bezpośrednie jest 15,4 mld euro, a w nowej będzie 21,1 mld euro – tłumaczył minister rolnictwa Stanisław Kalemba w ”Europejskim południu”.
Stanisław Kalemba w studiu radiowej JedynkiStanisław Kalemba w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/PR

Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego przegłosowała reformę Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba na blogu napisał, że kompromis w sprawie polskiej polityki rolnej zawiera większość polskich postulatów. Dodał, że będziemy się zbliżać do wyrównywania poziomu dopłat bezpośrednich. Opozycja twierdzi jednak, że to nieprawda i  takie słowa ”oszukiwanie Polaków”. Uważa, że zbyt mało jest pieniędzy w tzw. II filarze polityki rolnej. Na kolejnym posiedzeniu Sejmu posłowie opozycji mają zająć się wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa.

Minister rolnictwa powiedział w Jedynce, że mówienie o oszukiwaniu nie służy rozwiązywaniu konfliktów. Dodał, że płatności z I filara są lepsze niż były proponowane, proponowano 215 euro na jeden hektar, a teraz jest decyzja, że płatności będą na poziomie około 240 euro.

Stanisław Kalemba mówi, że udało sięw kompromisie zawrzeć m.in. przedłużenie kwot cukrowych do 2017 roku, trwanie systemu uproszczonego SAPS do 2020 roku i inne sprawy. Jak mówi, nie udało się w sprawie płatności za tytoń, ale się starano.

Kiedy będą wyrównane dopłaty bezpośrednie w różnych krajach UE? Stanisław Kalemba mówi, że Polska zyskuje z czasem. Dodaje, że w obecnej perspektywie na płatności bezpośrednie  jest 15,4 mld euro, a  w nowej będzie 21,1 mld euro.

32 miliardy euro versus 28 miliardów euro

Według resortu, przewidywany unijny budżet na Wspólną Politykę Rolną w Polsce na lata 2014-2020, wyniesie 32 miliardy euro, a w nowej perspektywie finansowej nasz kraj uzyska o około 12 procent więcej unijnych środków na rolnictwo, niż otrzymał w latach 2007-2013. Według PiS wielkość środków unijnych na polskie rolnictwo to 28 miliardów euro, a nie 32 - jak wcześniej informował minister. Jednak resort rolnictwa wyjaśnia, że na mocy dotychczasowych ustaleń przyjęto, że płatności bezpośrednie po 2013 roku będą zwiększone poprzez przesunięcie do 25 procent środków z II filaru Wspólnej Polityki Rolnej oraz wsparcie krajowe. Jednocześnie budżet krajowy uzupełni środki na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Również z budżetu krajowego zapewnione zostanie odpowiednie współfinansowanie funduszu PROW. Ministerstwo podkreśla, że Polska uzyskała z budżetu Unii najwyższe środki łącznie na wszystkie polityki Unii Europejskiej, co będzie wpływać stabilizująco na sytuację gospodarczą kraju i rozwój rolnictwa.

Gościem Europejskiego Południa był minister rolnictwa Stanisław Kalemba

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

PAP/IAR/Jedynka/agkm