Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 15.03.2010

Czy brakuje nam pamięci, tolerancji, czy edukacji?

Kiedy rodzi się tzw. antysemityzm bądź niechęć do naszych „nieco innych” sąsiadów?

Całą Polskę obiegła ostatnio informacja o dewastacji pomnika na cześć pomordowanych podczas II Wojny Światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Krakowie - Płaszowie. Swastyki, obraźliwe hasła pojawiły się w przeddzień rocznicy likwidacji krakowskiego getta.

Dlaczego dochodzi do aktów wandalizmu, często w miejscach upamiętniających masowe tragedie ludzkie? Czy docierające do nas każdego dnia i nocy informacje na temat śmierci znieczulają nas na ludzkie dramaty? Czy spowszedniało nam cierpienie, czy nie przeraża nas już zwyrodniałe oblicze historii? Jak zapobiec zachowaniom tego typu?

Odpowiedzi szuka Paweł Wojewódka wraz z zaproszonymi gośćmi: Andrzejem Przewoźnikiem z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, profesorem Henrykiem Domańskim - socjologiem z Polskiej Akademii Nauk i Janem Weinsbergiem - byłym Prezesem Stowarzyszenia "Beit".

"Mamy trochę państwo "na niby" - rozpoczyna dyskusję Andrzej Przewoźnik - w wielu takich sprawach wydajemy wyroki "na niby", łapiemy złodziei "na niby", karzemy "na niby". Rozwiązaniem mogą być jedynie: edukacja oraz zaostrzony system kar i ich egzekwowania. Co na to inni uczestnicy poniedziałkowych Rozmów w Jedynce?