Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 26.05.2010

Jak się bronić przed powodzią?

Polska ma kłopot ze zbiornikami retencyjnymi. Ich budowa wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi.

Te, które już powstały, często pełnią wiele funkcji - oprócz retencyjnej, również przeciwpowodziową, rekreacyjną, a nawet taką, która służy produkcji energii elektrycznej. Tymczasem te funkcje najczęściej się wykluczają.

Realizowany jest "Program dla Odry 2006" - wieloletni program modernizacji odrzańskiego systemu wodnego. W przygotowaniu jest program "Wisła 2020", mający obejmować górną Wisłę. Nowy program częściowo wzorowany jest na programie dla Odry.

W okresie międzywojennym na mniejszych rzekach istniała tzw. infrastruktura małej retencji (stawy, młyny), ale została ona przez lata zniszczona. Mała retencja jest często kluczem do powstrzymania dużej fali powodziowej. W pierwszej kolejności powinny być wyposażone w nią tereny górskie. W realizowanych programach przeciwpowodziowych mała retencja jest uwzględniona.

Goście programu podkreślają, że w procesie budowy infrastruktury przeciwpowodziowej przeszkadza nie tylko brak pieniędzy. Pojawiają się problemy z biurokracją, zagospodarowaniem przestrzeni, wysiedleniami miejscowej ludności, a także problemy ekologiczne.

W programie gościli: dr Piotr Kuźniar – Politechnika Warszawska, Rafał Jurkowlaniec - wojewoda dolnośląski i Stanisław Gawłowski - wiceminister środowiska.

Prowadził Paweł Wojewódka

(łk)